Afera dopingowa w Seefeld. Kazachstan potwierdza: Połtoranin wśród aresztowanych

fot. Jagoda Brzozowska/sportsinwinter.pl

fot. Jagoda Brzozowska

Czterokrotny olimpijczyk Aleksiej Połtoranin znalazł się wśród pięciu narciarzy aresztowanych w austriackich nalotach policyjnych wymierzonych w domniemaną sieć dopingową. Informację potwierdził dzisiaj Kazachski Komitet Olimpijski.

Dwukrotny medalista mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym złapany na dopingu. Aleksiej Połtoranin nie stanął na starcie 15-kilometrowego biegu MŚ w Seefeld. To od razu wywołało podejrzenie, że dobry zawodnik, jest w gronie aresztowanych przez austriacką policję osób. Kazachski Komitet Olimpijski potwierdził w czwartek, że Połtoranin został aresztowany. – Będziemy bronić naszego sportowca – powiedziała Samal Nauryzova, rzeczniczka kazachskiej federacji biegów narciarskich dodając, że federacja czeka na dowód.

Według austriackiej agencji prasowej austriacki przedstawiciel federacji narciarskiej Markus Gandler powiedział w telewizji ORF, że Max Hauke ​​i Dominik Baldauf również zostali aresztowani. Pozostali dwaj sportowcy podejrzewani o udział w pierścieniu dopingującym to Estońscy koledzy z drużyny Karel Tammjarv i Andreas Veerpalu. To potwierdziła też estońska federacja. Veerpalu, który startował na ubiegłorocznych igrzyskach, jest synem dwukrotnego złotego medalisty olimpijskiego Andrusa Veerpalu, który został uniewinniony w 2013 roku przez Sąd Arbitrażowy ds. Sportu w sprawie o doping. W tym przypadku panel CAS stwierdził, że “w tym przypadku jest wiele czynników, które wskazują na to, że Andrus Veerpalu zażył ludzki hormon wzrostu, ale procedura testowania nie była wystarczająco wiarygodna, aby go skazać”.

Lekarzem, na którego skierowana była akcja austriackiej i niemieckiej policji, jest Mark Schmidt, który pracował dla zespołu kolarskiego Gerolsteiner w czasie, gdy austriacki kolarz Bernhard Kohl został pozbawiony trzeciego miejsca podczas Tour de France 2008 za doping. Schmidt został aresztowany w środę w Erfurcie w Niemczech, gdzie ma praktykę medyczną. Pozostałe trzy osoby aresztowane w środę przez władze austriackie i niemieckie zostały opisane przez austriackich urzędników jako współpracownicy lekarza. Niewykluczone jest, że afera rozprzestrzeni się na inne dyscypliny sportowe.

Źródło: espn.com

Mateusz Król
Obserwuj

1 thought on “Afera dopingowa w Seefeld. Kazachstan potwierdza: Połtoranin wśród aresztowanych

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.