Afera dopingowa podczas igrzysk w Pjongczangu? Próbki były źle strzeżone?

fot. Richard Masoner / Cyclelicious / CC BY SA

Jak podaje niemiecka telewizja ARD, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu prace komisji antydopingowych były tak pełne wszelakich błędów organizacyjno-proceduralnych, że właściwie można pod znakiem zapytania postawić pracę owej komisji w całości.

ARD otrzymało taśmy wideo, na którym według ich przedstawicieli widać odbezpieczoną lodówkę z próbkami antydopingowymi, poufne dokumenty właściwie dostępne dla każdego w pokoju kontrolnym i inne, równie rażące uchybienia proceduralne.

Niemiecki anty-dopingowiec Andrea Götzmann wspominał także o innych bulwersujących faktach: między innymi o tym, iż przedstawiciele komisji antydopingowej musieli płacić sobie sami za podróże i hotel, co sprawiło iż np. doświadczeni i profesjonalni działacze z Norwegii w ogóle nie przybyli do Korei. Punkt widzenia Götzmanna zdaje się potwierdzać też inny działacz Lukas Weisskopf, którego zapytanie do MKOl w sprawie ewentualnych nieprawidłowości od pół roku nie doczekało się odpowiedzi. Prawnik Michael Lehner twierdzi zaś, że zaistniała sytuacja może sprawić, że każdy sportowiec oskarżony w Pjongczangu o doping ma wielkie szanse na uniewinnienie.

WADA w swoim raporcie nieco bagatelizuje sytuacje, pisząc że odblokowane lodówki i opuszczone pomieszczenia zdarzały się tylko incydentalnie.

Nasz komentarz: Walka z dopingiem przypomina w ostatnich latach zapomnianą już walkę z zawodowstwem w sporcie olimpijskim, która trwała właściwie do lat 80. ubiegłego stulecia. Idee kryjące się za nią były piękne, niemniej z biegiem została zupełnie wypaczona przez pełną wybiórczość w jej stosowaniu. W przypadku dopingu też można odnieść wrażenie, że walka z nieczystym wspomaganiem również nie jest prowadzona w sposób czysty. Wykryta przez niemieckim dziennikarzy afera może być pierwszym asumptem do zreformowania walki z dopingiem, by nabrała ona rozsądnego i przystającego do rzeczywistości kształtu

Jarosław Gracka

Źródło: nrk.no

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.