20 lat czekania i koniec! Jest nowy rekord świata w skokach kobiet

Screen: TV2

Czekały i się doczekały. 18 marca 2023 roku był dniem treningowych skoków kobiet na Vikersundbakken. Najlepsze okazały się Silje Opseth oraz dwukrotnie Ema Klinec. Podczas rywalizacji wielokrotnie ustanawiany był nowy rekord świata kobiet w długości skoku. Ostatecznie jego autorką została Alexandria Loutitt.

Screen: TV2

Pierwszy trening padł łupem Silje Opseth, która uzyskała 186,5 m. Druga była Yuki Ito (182,5 m), a trzecia Katharina Althaus (175 m).

Rekord Klinec przetrwał tylko chwilę

Druga z serii obwitowała w dużo dłuższe loty. Magiczną granicę 200 m przekroczyła Słowenka Ema Klinec. Podopieczna Zorana Zupancica wylądowała na 203 m, czym poprawiła dwudziestoletni rekord Danieli Iraschko-Stolz z 2003 roku ustawiony w Bad Mitterndorf. W czołowej trójce znalazły się również Maren Lundby (199 m) oraz Yuki Ito (191,5 m).

Trzecia seria to już prawdziwa bitwa na rekordy

W ostatniej z serii byliśmy świadkami naprawdę dalekich lotów. 212,5 m uzyskała Maren Lundby. Chwilę później jednak kapitalnym lotem na odlełość 222 m popisała się mistrzyni świata ze skoczni dużej – Alexandria Loutitt. Na ten moment to młoda Kanadyjka została nową rekordzistką świata. Na ogromne uznanie zasługuje również Ema Klinec, która z obniżonego najazdu wylądowała na 221 m.

Pełne wyniki treningów skoczkiń w Vikersund

Przypomnijmy, że historyczny konkurs na Vikersundbakken (HS 240) zaplanowano na niedzielny poranek. Początek rywalizacji o godzinie 10:00. O 9:15 odbędzie się seria próbna. Przypomnijmy, że zawody nie będą wliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

źródło: informacja własna