Emocje związane z konkursami w Polsce już opadły. Wielkimi krokami zbliżają się Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Do rozpoczęcia tego wielkiego święta sportów zimowych pozostało już tylko 14 dni. Trener Łukasz Kruczek nie miał łatwego zadania wybierając kadrę olimpijską. Wybór ten wywołał wiele kontrowersji i emocji. Nie mnie oceniać czy trener postąpił właściwie. Teraz pozostaje mi tylko wierzyć, że to właściwa decyzja. Obecnie nasi olimpijczycy czyli: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Jan Ziobro i Dawid Kubacki trenują na skoczni w Wiśle i spokojnie przygotowują się do Igrzysk Olimpijskich. 
Kibicom powoli zaczyna się udzielać ta olimpijska atmosfera. Przygotowania wkroczyły na ostatnią prostą. Każda reprezentacja chce przygotować olimpijską formę na najwyższym poziomie. Do Japonii na Puchar Świata w Sapporo tylko Słoweńcy udali się w najmocniejszym składzie no i oczywiście Japończycy, którzy skaczą u siebie. Zawodnicy, którzy wystartują na Igrzyskach pozostali w Europie, by trenować, testować i przygotować sprzęt. No właśnie, sprzęt. Każda reprezentacja szuka nowinek technicznych, czegoś co może dać przewagę nad innymi. Reprezentacje obserwują konkurencję, by nie przegapić czegoś, co może w konkursach dać kilka metrów więcej. Wspaniale pamiętamy gdy cztery lata temu Simon Ammann zaskoczył wszystkich nowymi wiązaniami. W tym roku żadna ekipa nie chcę do tego dopuścić, nikt nie chce zostać z tyłu. Trener Łukasz Kruczek również nie ma zamiaru odpuszczać i na pewno będzie starał się udoskonalić to, co można jeszcze ulepszyć. 
Igrzyska rozpoczynają się za dwa tygodnie. Już 9 lutego na skoczni normalnej odbędzie się pierwszy indywidualny konkurs mężczyzn. Czy po ostatnich konkursach możemy wskazać już faworytów do zwycięstwa i podium? Ten sezon jest bardzo nieprzewidywalny. Po 16 indywidualnych konkursach mamy aż 13 zwycięzców, w tym trzech Polaków. Trudno wskazać jest głównego faworyta do złotego medalu. Obecnie każdego z pierwszej dziesiątki a może nawet piętnastki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata stać na zwycięstwo w konkursie. Spróbuję jednak opisać kilku zawodników, którzy według mnie mają największe szanse w Soczi.
Kamil Stoch
Nasz mistrz świata w tym sezonie aż sześciokrotnie stawał na podium, w tym dwa razy na jego najwyższym stopniu. Od konkursów w Engelbergu utrzymuje się na pozycji lidera Pucharu Świata i godnie prezentuje się w żółtym plastronie. Dla mnie to on jest głównym kandydatem do medalu. W tym sezonie Kamil pokazał w konkursach w Titisee-Neustadt i choćby w Wiśle, że wystarczy mu jeden spokojny trening przed zawodami, by meldować się na podium a nawet wygrywać. Poza tym za Kamil pokazał już, że na najważniejszych imprezach potrafi doskonale poradzić sobie z presją. Nasz Mistrz Świata zdobył doświadczenie, które może zaprocentować właśnie podczas Igrzysk. Wierzę w to, że trener przygotuje go perfekcyjnie i trafi z najwyższą formą właśnie na te najważniejsze zawody. Może po 42 latach znów będziemy mogli cieszyć się ze złotego medalu na Igrzyskach?
Peter Prevc
Słoweniec prezentuje wysoką formę a zeszłoroczne mistrzostwa świata pokazały, że jest w stanie zdobywać medale na najważniejszych imprezach. Wygląda na to, że w tym sezonie celuje z formą na Soczi. W klasyfikacji generalnej PŚ już zajmuje wysokie 3 miejsce a do lidera Kamila Stocha traci tylko 89 punktów. Bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie on z Japonii wróci jako lider w żółtej koszulce.
Simon Ammann
Szwajcar może być jednym z najgroźniejszych zawodników. Czterokrotny mistrz olimpijski najlepiej wie jak przygotować olimpijską formę na najważniejsze konkursy. To właśnie on sprawił, że Adamowi Małyszowi w jego przebogatej karierze brakuje tytułu mistrza olimpijskiego. Trudno określić obecną formę Simona. W zawodach Pucharu Świata widzieliśmy go ostatnio w Austrii podczas lotów w Kulm, gdzie pokazał, że jest groźny. Nie zobaczyliśmy go jednak podczas konkursów w Polsce i również nie zobaczymy go w Sapporo. Ammann jednak zapowiadał, że nie jest jeszcze w najwyższej formie, że ma rezerwy. Jeśli uda mu się osiągnąć tą najwyższą formę na Soczi, wtedy może być nie do pokonania.
Gregor Schlierenzauer
To zawodnik, którego na pewno nie można lekceważyć. Jednak nie wydaje mi się, by akurat jego stać było na złoty medal. Oczywiście w Zakopanem pokazał, że trzeba się z nim liczyć, że potrafi świetnie skakać. To nie ten sam Gregor jakiego oglądaliśmy w ubiegłym sezonie. Nie widzę u niego tego błysku, motywacji i walki o każdy metr. Może Gregor tylko się czai i  jak królik z kapelusza wyskoczy z niesamowitą formą w Soczi? To może być bardzo prawdopodobne.
Anders Bardal
Norweg obecnie jest piątym zawodnikiem klasyfikacji generalnej i ostatnim zwycięzcą loteryjnego konkursu w Zakopanem. To aktualny mistrz świata z normalnej skoczni. Właśnie na normalnym obiekcie Bardal może być groźny i na pewno włączy się do walki o medale.
Thomas Diethart i Thomas Morgenstern
Jak dla mnie dwie wielkie niewiadome. Diethart to na pewno objawienie. Sensacyjnego zwycięzcy Turnieju Czterech Skoczni na pewno nie można pomijać. Jednak czy to nie był jednorazowy wybryk w tym sezonie? Nie wydaje mi się, żeby Austriak odegrał jeszcze w tym sezonie jakąś główną rolę. Choć może okazać się, że znów wystrzeli i zgarnie komuś medal sprzed nosa.Thomas Morgenstern prawdopodobnie wystartuje w Soczi. Czy odegra tam jakąś znaczącą rolę? Nie wiem, nie chcę nic przewidywać. Mam jednak obawy czy to nie za szybki powrót po tak ciężkim wypadku. Czy to nie na siłę? Boję się, że może to zakończyć się dla niego źle. Thomas jest silny więc może okazać się, że wróci na skocznię w najwyższej formie i pozbawi rywali złudzeń.
Noriaki Kasai
Nie mogę także pominąć tego fenomenalnego weterana, który udowodnił, że nawet po czterdziestce można wygrywać i być w wysokiej formie. Jeśli jego wysoka forma utrzyma się do Igrzysk Japończyk na pewno włączy się do walki o medale.
Andreas Wellinger, Severin Freund, Richard Freitag
Ta trójka Niemców na pewno może być groźna. Każdego z nich stać na to, by meldować się na podium a nawet wygrywać. Mam tylko obawy co do tego, czy uda im się wygrać z presją.
A to liczba punktów, które zdobyli zawodnicy z czołówki PŚ w czterech ostatnich konkursach indywidualnych. (Kulm x2, Wisła, Zakopane) 
 1. Peter Prevc 307 pkt
 2. Gregor Schlierenzauer 194 pkt 
 3.  Kamil Stoch 163 pkt
 4. Noriaki Kasai 160 pkt
 5. Andreas Wellinger 144 pkt
 6. Severin Freund 135 pkt
 7. Anders Bardal 129 pkt 
 8. Simon Ammann 74 pkt 
 9. Thomas Diethart 50 pkt 
Statystyki wyraźnie pokazują, że Peter Prevc jest obecnie w bardzo dobrej dyspozycji. Jeśli utrzyma tak wysoką formę do Igrzysk, może odegrać tam znaczącą rolę

Igrzyska Olimpijskie to niezwykłe wydarzenie, na które kibice oczekują z wielki nadziejami i marzeniami. Turniej Czterech Skoczni pokazał, że nie zawsze ci, którzy jadą na wielką imprezę jako główni kandydaci do zwycięstwa potem osiągają sukces. Zawsze może znaleźć się jakiś czarny koń, który niespodziewani wystrzeli z formą właśnie w Soczi. Czy możemy spodziewać się kolejnego Dietharta na Igrzyskach? A może to któryś z Polaków okaże się tym, który może zdominować konkursy w Rosji? Wierzę w to z całego serca. Niech ten zloty medal Igrzysk Olimpijskich po 42 latach znów trafi na szyję Polaka!

Anna Felska

Mateusz Król
Obserwuj

10 thoughts on “14 dni do Soczi

 1. Uważam, że w tym felietonie zostało powiedziane wszystko. Apetyt rośnie nam w miarę jedzenia i nie kryjmy się z tym, że każdemu z nas marzy się podium ze złotem, mazurkiem i naszym liderem. Biorąc pod uwagę formę innych rywali, Ania krótko i rzetelnie podsumowała poprzednie konkursy i kto ma szansę na złoty laur.
  Brawa dla kobitki i powodzenia w dalszym prowadzeniu tego bloga do spółki z kolegami 😉
  Pozdrawiam!

 2. Fajny tekścik, z którym zgadzam się w 100%. Tak jak i moi poprzednicy marzę o tym by znów złoto zdobył Polak. Był już blisko Adam, ale się nie udało, więc może teraz ? Niestety konkurencja nie śpi i jest coraz mocniejsza. Będzie bardzo trudno znaleźć się na podium, ale ja wierze, że nasze Orły bez medalu nie wrócą, a przywieźć mogą kilka, bo czy w jednym konkursie nie moglibyśmy mieć 2, a może i 3 Polaków na podium. Wiem, wiem to są marzenia, ale one się przecież spełniają 😉

  Pozdrawiam Kala 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.