100 dni do LGP w Zakopanem, powrót po ośmiu latach nieobecności

0

fot. P. Ślezińska

Powrót Letniego Grand Prix do Zakopanego to wielkie wydarzenie dla kibiców. Już za 100 dni najlepsi skoczkowie n świecie zjadą się dodo stolicy polskich Tatr aby rywalizować w konkursach indywidualnych.

W dniach 16 – 17 sierpnia w Zakopanem odbędą się konkury z cyklu Letniego Grand Prix. Inauguracja tych zmagań pod Tatrami miała miejsce 4 września 2004 r. Wówczas w konkursie indywidualnym ku uciesze kibiców, triumfował Adam Małysz przed Robertem Kranjcem i Jakubem Jandą oraz Bjoernem Einarem Romoerenem. Ci ostatni zajęli ex aeuquo trzecie miejsce, natomiast, Orzeł z Wisły przypieczętował swoje zwycięstwo rekordowym wtedy skokiem na 139,5 metra. Dzień później odbył się konkurs drużynowy, który padł łupem reprezentantów Norwegii. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja Austrii, a na trzecim drużyna z Japonii na czele z takimi legendami jak Noriaki Kasai i Kazuyoshi Funaki. Rok później odbył się tylko konkurs indywidualny, który wygrał Jakub Janda. Drugi był Thomas Morgenstern, a na najniższym stopniu podium stanął Wolfgang Loitzl.

W 2006 roku również jeden konkurs wygrał Adam Małysz, który wyprzedził Gregora Schlierenzauera i będących ex aequo na trzecim miejscu Jerneja Damjana oraz Andersa Bardala. Sierpniowe zawody w 2007 roku przebiegły pod dyktando reprezentantów Austrii (Thomasa Morgensterna oraz Wolfganga Loitzla) i Adama Małysza. Panowie podczas dwóch konkursów zamieniali się miejscami na podium. 30 sierpnia 2008 r. odbyły się dwa konkursy indywidualne. W obydwu triumf odnosił Gregor Schlierenzauer. Warto odnotować, że na podium drugiego konkursu w 2008 r. znalazł się Łukasz Rutkowski. LGP do Zakopanego powróciło również rok później. W pierwszym konkursie podium wyglądało następująco: Gregor Schlierenzauer, Johan Remen Evensen i Adam Małysz. W drugim przeważali Norwegowie na czele z Andersem Jacobsenem, drugi był wówczas Gregor Schlierenzauer, a trzeci Johan Remen Evensem. Ponownie letnie konkursy na Wielkiej Krokwi odbyły się w lipcu 2011 roku w ramach Turnieju Lotos Poland Tour, w skład którego weszły dwa konkursy indywidualne w Wiśle, jeden indywidualny w Szczyrku i na zakończenie dwa konkursy w Zakopanem. Pod Tatami, zawodnicy w pierwszym dniu rywalizowali w konkursie drużynowym, w którym bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci Austrii. 23 lipca 2011 roku odbył się konkurs indywidualny, który wygrał Thomas Morgenstern. Na drugim miejscu uplasował się Gregor Schlierenzauer, a na trzecim znalazł się Kamil Stoch. Tak samo też wyglądało na zakończenie podium cyklu Lotos Poland Tour.

Konkursy Letniego Grand Prix w Zakopanem nie odbywały się aż przez osiem lat. Powodów było bardzo dużo, ale głównym był zły stan techniczny skoczni. W sierpniu 2015 r. Tatrzański Związek Narciarski bardzo chciał przeprowadzić jeden konkurs indywidualny na Wielkiej Krokwi. Do sprzedaży kilka miesięcy wcześniej trafiły nawet bilety wstępu dla kibiców. Jednak po wizytacji delegata technicznego z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) stwierdzono, że stan skoczni jest tak zły, może być zagrożone bezpieczeństwo zawodników i ostatecznie ku rozgoryczeniu kibiców zawody odwołano. Dzisiaj sytuacja jest zgoła inna. Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza przeszła gruntowną modernizacje. Wymieniono tory najazdowe oraz zmieniono profil skoczni, dzięki czemu Zakopane posiada jedną z najnowocześniejszych skoczni na świecie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby tegoroczne zawody z cyklu Letniego Grand Prix w Zakopanem odbyły się zgodnie z planem.

Na 16 sierpnia zaplanowane zostały kwalifikacje do pierwszego konkursu indywidualnego, który odbędzie się dzień później. W niedziele 18 sierpnia zawodnicy również rywalizować będą w konkurencji indywidualnej. Niestety nadal nie są znane ceny biletów na konkursy oraz nie podana została data wprowadzenia ich do sprzedaży. Jednakże ten kto planuje udać się na zawody do Zakopanego już dzisiaj powinien pomyśleć o zarezerwowaniu noclegu. Co roku z powodu wakacji pod Tatry przyjeżdżają tysiące turystów udających się na górskie wyprawy. Zwykle w najbardziej atrakcyjnych terminach jest problem z noclegiem. LGP niewątpliwie w takim przypada, ponieważ odbędzie się w tzw. sierpniowym długim weekendzie połączonym wraz ze świętem 15 sierpnia. Dlatego też tak ważne jest zainteresowanie tym tematem wcześniej aby można było wyszukać nocleg odpowiadający indywidualnym potrzebom.

Jedno jest pewne. Emocji związanymi ze skokami narciarskimi w Zakopanem nigdy nie zabraknie.

Źródło: Informacja własna/wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.