Zmiany rozmiarów skoczni – nowy HS dla Wisły, Oberstdorfu i innych

(fot.: wikipedia.org)

FIS wprowadza zmiany w przepisach na nadchodzący sezon skoków narciarskich. Przeniesieniu ulegną rozmiary części lub nawet większości skoczni w kalendarzu. Wczoraj profil InSJders na Twitterze podał informację, że na chwilę obecną największą skocznią świata ze względu na nowy HS zlokalizowany na 235 metrze został obiekt w Oberstdorfie. Dziś wiemy już, że na podobne korekty zdecydują się kolejne skocznie z polską Wisłą-Malinką na czele. 

Dzięki przeniesieniu punktu HS z 225 na 235 metr skocznia im. Heiniego Klopfera w Oberstdorfie jest na ten moment największą na świecie. Jednak jak za informacjami Mikołaja Szuszkiewicza napisał na Twitterze Michał Chmielewski zmiany najprawdopodobniej dokonają się także na innych mamutach. W Planicy i Vikersund rozmiar miałby być umiejscowiony na 240, a w Tauplitz, podobnie jak w Oberstdorfie na 235 metrze. Dla „Przeglądu Sportowego” mówi także o zmianach na Schattenbergschanze – innej skoczni w niemieckim mieście. Tam nowy HS ma mieć 140 metrów. Zmiany zachodzą także na mniejszych skończą, które zmniejszają odległości uznawane za ich rozmiary – z 106 na 102 metry w Czajkowskim oraz na 104 metry w Predazzo.

Jak informuje Piotr Majchrzak z portalu sport.pl skocznia w Wiśle-Malince także dostanie nowych punkt hill size. Zostanie on umieszczony najprawdopodobniej na 136 lub 137 metrze. To może oznaczać zmiany również na kolejnych obiektach z karuzeli Pucharu Świata. To dość rewolucyjne zmiany w skokach narciarskich, do tej pory nie wiadomo czym zostały spowodowane. Do zarządców skoczni miało wpłynąć rozporządzenie FIS o ustawianiu punktu HS w miejscu nachylenia zeskoku pod kątem 28 stopni na mamutach, 31 na obiektach dużych i 32 na normalnych. W miejscach, gdzie umiejscowiony jest inaczej dokonywane są korekty. Skocznie nie są rozbudowywane – przenosi się jedynie linię zaznaczenia rozmiaru skoczni.

Mamut w Oberstdorfie będzie gospodarzem styczniowych Mistrzostw Świata w lotach narciarskich. Natomiast na obiekcie w Wiśle-Malince już 17 listopada zainaugurowany zostanie Puchar Świata.

Źródło: Twitter @inSJders, @MajchrzakP, @chmiielewski; Przegląd Sportowy

 

Jakub Balcerski

Szef działu skoki narciarskie, dziennikarz Polskiego Radia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.