Zawody FIS w Gaellivare: Kolejny dobry występ juniorek, Dominik Bury na 12. miejscu

15:30, 22.11.2019 Daniel Topczewski

W ten weekend biegacze i biegaczki rywalizują nie tylko w Beitosotelen, ale także w Gaellivare, gdzie przebywa zarówno nasza kadra kobiet, jak i mężczyzn. Dziś w Szwecji odbyły się biegi dystansowe, a kolejny dobry występ zanotowały juniorki. Sezon od 12. miejsca rozpoczął natomiast Dominik Bury.

Zawody w Gaellivare są swego rodzaju szwedzką premierą sezonu biegowego, więc na liście startowej znalazło się wiele uznanych nazwisk nie tylko z kadry Trzech Koron, ale także z innych krajów. Dziś rywalizowano na dystansach 5 (dla juniorek) i 10 kilometrów stylem dowolnym (dla seniorek), a także na 10 (dla juniorów) i 15 (dla seniorów) kilometrów tą samą techniką.

Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili panowie, którzy mieli do pokonania 15 kilometrów. Zawody wygrał reprezentant gospodarzy Jens Burman, który na pokonanie wyznaczonej trasy potrzebował 31:33,1 min. Drugie miejsce zajął Johan Haeggstroem (+15,4 sek), a trzeci był Szwajcar Dario Cologna (+17,5 sek), który był jedynym spoza Szwedów w czołowej dziesiątce. Na dwunastej pozycji uplasował się Dominik Bury (+1:22,6). Polak był zdecydowanie najlepszym z kadrowiczów prowadzonych przez Lukasa Bauera. Kolejnym reprezentantem biało-czerwonych był Mateusz Haratyk, który finiszował na 46. miejscu. 59. był Michał Skowron, a 70. Kacper Antolec.

Wyniki biegu mężczyzn

Bieg seniorek na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym zakończył się zwycięstwem rewelacji mistrzostw świata z Seefeld, Szwedki Fridy Karlsson. 20-letnia biegaczka prowadziła od pierwszego punktu pomiaru i przez cały dystans utrzymywała przewagę nad bardziej doświadczoną koleżanką z kadry Charlotte Kallą. Ostatecznie na mecie Karlsson zameldowała się z wynikiem 23:28,3, a Kalla z rezultatem gorszym o niewiele ponad sześć sekund. Na najniższym stopniu podium stanęła Moa Lundgren (+36,8 sek), a czwarta była Elina Roennlund.

W biegu na 10 kilometrów wystartowała jedna Polka. Weronika Kaleta uplasowała się na 21. pozycji ze stratą niemal trzech minut do zwyciężczyni.

Wyniki biegu kobiet

Na zakończenie dnia w Gaellivare odbyły się biegi juniorek na 5 kilometrów techniką dowolną. Rywalizację wygrała Patricija Eiduka, która była najlepsza także w ubiegłym tygodniu w Muonio, ale na dwukrotnie dłuższym dystansie. Łotyszka zameldowała się na mecie z wynikiem 12:20,3 min. Na drugim miejscu uplasowała się Szwedka Tilde Baangman (+7,8 sek), a trzecia była Izabela Marcisz, która odrobiła kilka sekund straty w samej końcówce biegu (+8,5 sek). Na czwartej pozycji sklasyfikowano Elizę Rucką (+16,2 sek), a na piątej Tove Ericsson ze Szwecji.

Ósma była Karolina Kaleta, dziesiąta Monika Skinder, jedenasta Magdalena Kobielusz, a dwunasta Karolina Kukuczka. Na 20. pozycji finiszowała Hanna Popko, a 21. była Ewelina Kołodziej.