Zamknij

Zapowiedź i program Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

12:00, 03.02.2019 Marek Cielec Aktualizacja: 11:26, 04.02.2019
Skomentuj

fot: Anders Carlsson / CC BY

Gdy niemal cały czas trwa rywalizacja w alpejskim Pucharze Świata, nie czuć tak bardzo atmosfery oczekiwania i napięcia przed rozpoczynającymi się w przyszłym tygodniu Mistrzostwami Świata w narciarstwie alpejskim w Åre. Nawet na jeden dzień przed pierwszymi wydarzeniami mistrzostw, alpejczycy mieli jeszcze zaplanowane zawody Pucharu Świata w Garmisch-Partenkirchen, ostatecznie odwołane z powodu opadów śniegu. 

Pierwszym dniem mistrzostw będzie poniedziałek, 4 lutego. Nie zostaną wtedy jeszcze przyznane medale, bowiem przeprowadzony zostanie tylko trening zjazdu kobiet. Wieczorem odbędzie się natomiast ceremonia otwarcia mistrzostw. Zanim jednak skupimy się na przyszłości, spójrzmy przeszłości w oczy. Gospodarz tegorocznych mistrzostw świata, czyli Åre, położone w środkowo-zachodniej Szwecji, gościł już u siebie tę imprezę dwukrotnie. Po raz pierwszy działo się to w 1954 roku, a po raz drugi w 2007, czyli stosunkowo niedawno i zapewne wielu fanów narciarstwa alpejskiego jeszcze dobrze pamięta te mistrzostwa. W 1954 na trasach narciarskich w Åre królował Norweg Stein Eriksen, który zdobył trzy złote medale (za slalom, gigant i kombinację). Wśród kobiet najlepiej radziła sobie Szwajcarka Ida Schöpfer, która wywalczyła dwa złota (za zjazd i kombinację) oraz srebro (za slalom). 12 lat temu, czyli na mistrzostwach w 2007 roku, Szwedzi mogli cieszyć się z trzech złotych medali swojej reprezentantki Anji Pärson (zjazd, superkombinacja i supergigant). Pärson dołożyła do tego również brąz za slalom. Dzięki Marii Pietilä-Holmner, reprezentacji Szwecji kobiet udało się wyjść z każdej konkurencji z medalem, bowiem ta zawodniczka zajęła drugie miejsce w slalomie gigancie. W rywalizacji mężczyzn najbardziej utytułowany był Norweg Aksel Lund Svindal, który wygrał zjazd i slalom gigant. W zjeździe trzeci był Szwed Patrik Järbyn, który brązowy medal zdobył wtedy mając ukończone 37 lat. To do dziś niepobity rekord jeśli chodzi o wiek medalisty mistrzostw.

Przed tegorocznymi mistrzostwami, Åre miało kilka okazji, aby znowu wykazać się jako gospodarz wielu zawodów alpejskich rozgrywanych w krótkim okresie. W 2017 roku Szwedzi zorganizowali całkiem udane mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie alpejskim, a w poprzednim sezonie w Åre odbyły się finały alpejskiego Pucharu Świata, w trakcie których przeprowadzane są zawody we wszystkich najważniejszych konkurencjach, poza kombinacją.

Poprzednie Mistrzostwa Świata odbyły się w Sankt Moritz i poza sukcesem organizacyjnym, były także dużym sukcesem sportowym dla gospodarzy. Szwajcarzy wprawdzie nie wygrali klasyfikacji medalowej (najlepsza była Austria), ale zanotowali najlepszy pod względem liczby zdobytych medali od 1989 roku. Czy równie zadowoleni po mistrzostwach w Åre będą Szwedzi? Reprezentacja Trzech Koron największe szanse powinna mieć w konkurencjach technicznych. W swoich szeregach mają przecież mistrzynię olimpijską Fridę Hansdotter, która jest także medalistką z Sankt Moritz w slalomie. Dobrą formę prezentuje także Anna Swenn Larsson i Sara Hector. Jeśli chodzi o mężczyzn to presja wyniku spoczywać będzie głównie na mistrzu olimpijskim w slalomie, Andre Myhrerze i na giganciście Mattsie Olssonie. Szwedzi będą także należeć do faworytów w slalomie równoległym drużyn mieszanych.

Na Mistrzostwach Świata w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz w 2017 roku medale zdobyli:

- w slalomie kobiet 1. Mikaela Shiffrin 2. Wendy Holdener 3. Frida Hansdotter

- w slalomie mężczyzn 1. Marcel Hirscher 2. Manuel Feller 3. Felix Neureuther

- w gigancie kobiet 1. Tessa Worley 2. Mikaela Shiffrin 3. Sofia Goggia

- w gigancie mężczyzn 1. Marcel Hirscher 2. Roland Leitinger 3. Leif Kristian Nestvold Haugen

- w supergigancie kobiet 1. Nicole Schmidhofer 2. Tina Weirather 3. Lara Gut

- w supergigancie mężczyzn 1. Erik Guay 2. Kjetil Jansrud 3. Manuel Osborne-Paradis

- w zjeździe kobiet 1. Ilka Stuhec 2. Stephanie Venier 3. Lindsey Vonn

- w zjeździe mężczyzn 1. Beat Feuz 2. Erik Guay 3. Max Franz

- w superkombinacji kobiet 1. Wendy Holdener 2. Michelle Gisin 3. Michaela Kirchgasser

- w superkombinacji mężczyzn 1. Luca Aerni 2. Marcel Hirscher 3. Mauro Caviezel

- w konkurencji drużynowej Francja (Tessa Worley, Adeline Baud-Mugnier, Alexis Pinturault, Mathieu Faivre, Nastasia Noens i Julien Lizeroux).

Niestety w Åre nie wystąpi kilkoro medalistów z Sankt Moritz. Nie ujrzymy w rywalizacji Erika Guay i Michaeli Kirchgasser, którzy zakończyli już swoje zawodnicze kariery. Zabraknie również z powodu kontuzji Adeline Baud-Mugnier, Maxa Franza, Michelle Gisin i Manuela Osborne-Paradisa.

Pierwsze oficjalne szusy w Åre to wspomniany już trening zjazdu kobiet w poniedziałek. Drugiego dnia rozdany zostanie pierwszy komplet medali za supergigant kobiet. Panowie we wtorek rozpoczną od treningu zjazdu. Tak jak to było w ostatnich latach na mistrzostwach świata i na igrzyskach olimpijskich, w pierwszej kolejności przeprowadzane będą konkurencje szybkościowe, natomiast konkurencje techniczne są zaplanowane na drugi tydzień rywalizacji. Ostatnim wyścigiem mistrzostw będzie slalom mężczyzn w niedzielę 17 lutego. Po nim odbędzie się ceremonia zamknięcia.

Przewidziane są także kwalifikacje do konkurencji technicznych ze względu na występującą zazwyczaj sporą liczbę chętnych. W zawodach głównych wystąpić może bowiem tylko 100 zawodników (chętnych do występu w slalomie w Sankt Moritz było 185). Pewną kwalifikację do zawodów ma tylko 50 najlepszych. Same zasady kwalifikacji to kolejna enigmatyczna zagadka stworzona przez FIS, której należałoby poświęcić kilka słów wyjaśnienia. Kwalifikację wywalczy 25 najlepszych zawodników z wyścigu kwalifikacyjnego. Kolejne 25 miejsc zostanie rozdzielone dla 25 państw, które nie mają jeszcze swojego przedstawiciela wśród 75 zakwalifikowanych do zawodów głównych. Pierwszeństwo mają kraje z zawodnikami z lepszymi FIS punktami. Kwalifikacje nie będę odbywać się w samym Åre, a w pobliskiej miejscowości Duved.

Każdy z krajów może zgłosić do zawodów 4 zawodników i 4 zawodniczki. Pula ta może być poszerzona dodatkowo o mistrza świata. Innym ograniczeniem jest maksymalna liczba 14 zawodników danej płci dla jednego państwa. Polski Związek Narciarski do górnego limitu postanowił się nie zbliżać i wyznaczył do występu na mistrzostwach tylko jedną zawodniczkę: Marynę Gąsienicę Daniel. To jedyna polska zawodniczka punktująca w Pucharze Świata i Pucharze Europy. Jest aktualną liderką klasyfikacji slalomu giganta w Pucharze Europy, a w Pucharze Świata ma już za sobą dwa występy na miarę drugiej dziesiątki w slalomie gigancie. Punktowała także w slalomie równoległym, jednak tej konkurencji nie ma w programie tegorocznych mistrzostw świata, jeśli chodzi o rywalizację indywidualną, a w konkurencji drużynowej Polska nie wystąpi z powodów oczywistych.

Dwie ważne postacie narciarstwa alpejskiego pożegnają się z wyczynowym uprawianiem narciarstwa podczas Mistrzostw Świata w Åre. Są to Lindsey Vonn i Aksel Lund Svindal. Oboje w związku z problemami zdrowotnymi nie są już w stanie znieść trudów narciarskiego sezonu i postanowili jeszcze raz powalczyć o mistrzowskie tytuły, a następnie zakończyć karierę. Vonn 22 razy występowała w zawodach o mistrzostwo świata. Zdołała zdobyć siedem medali, w tym dwa złote. Nieco większa jest kolekcja medali Aksela Lunda Svindala, którego 27 występów przyniosło osiem medali, w tym 5 złotych.

Terminarz i wyniki Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Wszystkie nasze informacje (wyniki, zapowiedzi, ciekawostki, wypowiedzi zawodników) na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w  Åre znajdziecie TUTAJ.

Polecamy także:

Składy reprezentacji narodowych na MŚ w Åre

Kontuzjowani zawodnicy - ich zabraknie w Åre

Najlepsze polskie występy w historii alpejskich MŚ

Migawki z historii alpejskich MŚ

Źródło: własne, are2019.com

(Marek Cielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Alpejskie MŚ w Alpejskie MŚ w

0 0

[…] Zapowiedź i program […] 18:13, 15.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Alpejskie MŚ w Alpejskie MŚ w

0 0

[…] Zapowiedź i program […] 19:26, 16.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%