Za nami pierwsza edycja Lotos Cup 2016

17:48, 11.01.2016 Anna Felska

W miniony weekend zainaugurowany został kolejny cykl zawodów Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich "Szukamy Następców Mistrza" - Lotos Cup 2016 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

Zawodnicy i zawodniczki z Polski, Czech, Ukrainy i Łotwy rywalizowali na kompleksie skoczni Skalite w Szczyrku: HS-44, HS-77 i HS-106 w sześciu kategoriach męskich - Senior, Junior A, Junior B, Junior C, Junior D oraz Junior E i  dwóch kobiecych: Młodziczki i Juniorki.

Pierwszego dnia zmagań w sobotę 9 stycznia, w kategorii senior zwyciężył zawodnik WSS Wisła w Wiśle Artur Kukuła, który w swoich próbach uzyskał 100,5 oraz 98 metrów. Drugie miejsce zajął zawodnik kadry juniorów Adam Ruda, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Andrzej Zapotoczny. W kategorii junior A najlepszy okazał się zawodnik z Czech - Viktor Polasek. Tuż za nim uplasował się Łukasz Podżroski, który został liderem klasyfikacji generalnej w swojej kategorii. Podium uzupełnił kolejny reprezentant naszych południowych sąsiadów - Frantisek Holik. Dawid Jarząbek pewnie zwyciężył w kategorii junior B, gdzie drugiego zawodnika wyprzedził aż o 26,5 pkt. W kolejnej kategorii, junior C zwyciężył Tomasz Pilch, który w swoich skokach uzyskał 73,5 i 71,5 m. Drugi wynik osiągnął Kacper Stosel, a trzeci był Piotr Kudzia. Z bardzo dużą przewagą w kategorii junior D triumfował Jan Habdas, który wyprzedził drugiego Bartłomieja Klimowskiego aż o ponad 36 pkt. Trzecie miejsce zajął Wiktor Fickowski. W kategorii junior E najlepiej spisał się Wiktor Szozda. Za nim uplasował się Mateusz Chraścin oraz Wojciech Troszok.

Wśród pań w kategorii juniorki bezkonkurencyjna okazała się Kinga Rajda. Srebrny medal wywalczyła kolejna z naszych kadrowiczek Magdalena Pałasz, która do zwyciężczyni straciła 24,3 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęła Joanna Szwab. Sabina Król triumfowała natomiast w kategorii młodziczek. Tuż za nią uplasowały się Paulina Cieślar oraz Róża Pawlikowska.

W niedzielę 10 stycznia startujących przywitała nieprzyjemna, mglista i deszczowa pogoda ale nie przeszkodziło to w rozegraniu zawodów. Tym razem wśród seniorów najlepiej spisał się Adam Ruda, który wylądował na 100,5 i 95,5 m, co dało mu prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce przypadło Andrzejowi Zapotocznemu, natomiast trzeci uplasował się Artur Kukuła. Dobrą formę potwierdził Łukasz Podżorski, który zwyciężył w kategorii junior A. Tuż za nim uplasował się sobotni zwycięzca, reprezentant Czech Viktor Polasek. Na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Leja. Drugi triumf w ten weekend odniósł Dawid Jarząbek, który rywalizował w kategorii junior B. Drugie miejsce zajął reprezentant Ukrainy Stepan Pasichnyk, a trzecie Dawid Krupa. Drugie zwycięstwo z rzędu w kategorii junior C odniósł także Tomasz Pilch, który wyprzedził Kacpra Stosla oraz Piotra Kudzię. W kategorii junior D Adam Niżnik minimalnie o 0,1 pkt wyprzedził Bartłomieja Klimowskiego. Trzecie miejsce zajął Jan Habdas. Rywalizację w kategorii junior E pewnie zwyciężył Jan Rzadkosz. Na podium stanął również Mateusz Chraścina oraz Wiktor Szozda.

W rywalizacji kobiecej w kategorii juniorki Kinga Rajda ponownie nie dała szans rywalkom. Drugą Magdalenę Pałasz wyprzedziła o ponad 24 pkt. Trzecie miejsce zajęła Joanna Szwab. W kategorii młodziczki tym razem triumfowała Paulina Cieślar, przed reprezentantką Łotwy Elizabete Stankevica oraz sobotnią triumfatorką Sabiną Król.

W niedzielę odbyły się również skoki do kombinacji norweskiej, a na poniedziałek 11 stycznia zaplanowane były biegi do kombinacji na trasach ośrodka "Jonidło" w Wiśle.

źródło: Anna Karczewska, Alicja Kosman / PZN