Za nami Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie szybkim

22:13, 19.12.2016 Anna Felska Aktualizacja: 16:41, 20.12.2016

W minionym tygodniu na torze Stegny w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie szybkim. Do rywalizacji przystąpili prawie wszyscy zawodnicy ze ścisłej krajowej czołówki. Nie zobaczyliśmy jedynie szlifującego formę w Niemczech Artura Wasia.

Czwartek, 15.12

Pierwszego dnia mistrzostw, zawodnicy i zawodniczki rywalizowali na dystansie sprinterskim 500 m. Wśród kobiet po pierwszym z dwóch biegów prowadziła Kaja Ziomek. W drugim jednak lepiej spisała się Natalia Czerwonka i wystarczyło jej to by odnieść pewne zwycięstwo nad rywalkami. Na najniższym stopniu podium stanęła Luiza Złotkowska. W rywalizacji panów nie miał sobie równych Artur Nogal. Drugie miejsce zajął Sebastian Kłosiński, natomiast trzeci był Piotr Michalski. Tego dnia odbyły się również wyścigi drużynowe. U pań najlepsze okazały się reprezentantki klubu AZS AWF Katowice w składzie: Magdalena Czyszczoń, Angelika Fudalej oraz Katarzyna Woźniak. Złoty medal wśród mężczyzn wywalczyła drużyna Stoczniowiec Gdańsk w składzie: Marcin Bachanek, Aleksander Puszkarski oraz Piotr Puszkarski.

Piątek, 16.12

Podczas drugiego dnia mistrzostw łyżwiarze i łyżwiarki rywalizowali na dłuższych dystansach. W żeńskiej rywalizacji na 3000 m nie miała sobie równych Katarzyna Woźniak. Srebrny medal wywalczyła Natalia Czerwonka, natomiast trzecia była Katarzyna Bachleda-Curuś. Panowie na dystansie 5000 m musieli uznać wyższość Jana Szymańskiego. Drugie miejsce zajął Adrian Wielgat. Brązowy medal wywalczył Konrad Niedźwiedzki.

Sobota, 17.12

Trzeci dzień rywalizacji to biegi kobiet na dystansach 1000 i 5000 m. Biegi mężczyzn odbyły się na dystansach 1000 i 10000 m. Na krótszym dystansie mistrzynią Polski została Natalia Czerwonka, przed Luiza Złotkowską oraz Katarzyną Bachledą Curuś. Na 5 km złoty medal wywalczyła Magdalena Czyszczoń. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Woźniak, natomiast trzecia ponownie była Katarzyna Bachleda-Curuś. Zbigniew Bródka najlepszy okazał się w rywalizacji na 1000 m. Srebro zdobył Sebastian Kłosiński, a najniższym stopniu podium stanął Artur Nogal. Natomiast na dystansie 10000 km zwyciężył Adrian Wielgat, przed Rolandem Cieślakiem oraz Marcinem Bachankiem.

Niedziela, 18.12

Ostatniego dnia mistrzostw rozgrywane były biegi na 1500 m oraz biegi ze startu wspólnego. Na pierwszym dystansie triumfowała Natalia Czerwonka. Drugie miejsce zajęła Luiza Złotkowska, natomiast trzecia była Katarzyna Bachleda-Curuś. W biegu ze startu wspólnego dość nieoczekiwanie zwyciężyła 16-letnia Karolina Bosiek. Srebrny medal zdobyła Luiza Złotkowska, a na najniższym stopniu podium stanęła Katarzyna Woźniak. Wśród panów na dystansie 1500 m wyższość rywali musiał uznać mistrz olimpijski Zbigniew Bródka, który zajął trzecie miejsce. Mistrzem został Konrad Niedźwiedzki, a srebrny medal przypadł Janowi Szymańskiemu. W rywalizacji ze startu wspólnego zwyciężył Marcin Bachanek przed Rolandem Cieślakiem i Mateuszem Owczarkiem. W klasyfikacji wielobojowej kobiet (dystanse: 500, 1500, 3000 i 5000 m) zwyciężyła Katarzyna Woźniak przed Katarzyną Bachledą-Curuś oraz Magdaleną Czyszczoń. Natomiast w klasyfikacji wielobojowej mężczyzn (dystanse: 500, 1500, 5000 i 10000 m) triumfował Adrian Wielgat. Drugi był Roland Cieślak, a trzeci był Marcin Bachanek.

Już w styczniu w dniach 6-8 w holenderskim Heerenveen odbędą się Mistrzostw Europy w wieloboju, które początkowo miały odbyć się w Warszawie. O składzie naszych reprezentantów informowaliśmy tutaj.

źródło: pzls.pl