Therese Johaug i Martin Johnsrud Sundby ze złotymi medalami mistrzostw Norwegii

22:10, 29.03.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 13:21, 30.03.2019

Therese Johaug wygrała bieg na dystansie 5 kilometrów stylem dowolnym podczas mistrzostw Norwegii rozgrywanych w miejscowości Lygna. Złoty medal wśród mężczyzn w biegu na 10 kilometrów wywalczył Martin Johnsrud Sundby.

Rywalizacja kobiet na 5 kilometrów techniką dowolną podczas mistrzostw Norwegii dostarczyła sporo emocji. Faworytką była Therese Johaug, ale zwycięstwo nie przyszło jej tak łatwo jak w poprzednich biegach podczas tegorocznego czempionatu kraju. Utytułowana Norweżka na pierwszym punkcie pomiaru była druga, ale na mecie miała już najlepszy wynik. 30-latka finiszowała z czasem 12:14,6 i wywalczyła dziesiąty złoty medal mistrzostw kraju w karierze. Na drugim miejscu uplasowała się Ingvild Flugstad Oestberg, która straciła do zwyciężczyni +3,6 sek. Na najniższym stopniu podium stanęła Astrid Uhrenholdt Jacobsen, ale jej strata była nieco większa (+16 sek).

Wyniki biegu

W biegu mężczyzn wystartowało aż 510 zawodników, ale na faworytów trzeba było czekać niemal do samego końca. Złoto zdobył Martin Johnsrud Sundby, dla którego to piętnasty krążek z najcenniejszego kruszcu wywalczony na mistrzostwach Norwegii (drugi na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym). Doświadczony biegacz prowadził od pierwszego punktu pomiaru czasu i skrupulatnie powiększał swój zapas czasowy nad rywalami. Ostatecznie minął linię mety z wynikiem 23:22,1 min.

Srebrny medal zdobył mistrz świata w biegu na 50 kilometrów z Seefeld, czyli Hans Christer Holund. Norweg przegrał ze swoim starszym kolegą z kadry o +16,6 sek. Na najniższym stopniu podium stanął Didrik Toenseth, który stracił do Sundby`ego niespełna pół minuty. Czwarty był Vebjoern Hegdal, a piąty Emil Iversen. Dopiero jedenaste miejsce zajął mistrz świata w rywalizacji skiathlonowej Sjur Roethe (+1:02,2 min).

Jutro kolejny dzień mistrzostw Norwegii. Biegacze i biegaczki powalczą o medale na dystansach 30 i 50 kilometrów stylem klasycznym.