Therese Johaug i Emil Iversen mistrzami Norwegii w skiathlonie

22:30, 02.02.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 22:30, 02.02.2019

fot: TV2.no

Therese Johaug i Emil Iversen wywalczyli w Meraaker złote medale mistrzostw Norwegii w skiathlonie 7,5 km+7,5 km i 15 km+15 km. Podium w rywalizacji pań uzupełniły Astrid Uhrenholdt Jacobsen i Kari Oeyre Slind, a wśród panów w czołowej trójce znaleźli się także Sjur Roethe i Martin Johnsrud Sundby.

Jako pierwsze do walki o złote medale mistrzostw Norwegii w skiathlonie przystąpiły biegaczki, które miały do pokonania 7,5 kilometra techniką klasyczną i taki sam dystans stylem dowolnym. Kwestia zwycięstwa w biegu rozstrzygnęła się właściwie na samym początku, bowiem Johaug narzuciła od pierwszych metrów wysokie tempo, którego nie były w stanie wytrzymać jej rywalki. Do trzeciego kilometra kroku faworytce dotrzymywała Astrid Uhrenholdt Jacobsen, ale w strefie zmian przewaga Johaug wynosiła ponad dwadzieścia sekund.

Na odcinku rozgrywanym techniką dowolną nie doszło do wielkich zmian. Therese Johaug nadal biegła w dobrym rytmie i powiększała zapas czasowy nad konkurentkami. 30-latka finiszowała z wyraźną przewagą i wywalczyła swój drugi złoty medal podczas mistrzostw Norwegii 2019. Na drugim miejscu finiszowała Astrid Uhrenholdt Jacobsen (+56,4 sek), dla której to także drugi krążek tegorocznego czempionatu i kolejny srebrny. Brązowy medal wywalczyła Kari Oeyre Slind, czwarta była Maiken Caspersen Falla, piąta Heidi Weng, a dopiero szósta Ingvild Flugstad Oestberg.

Wyniki skiathlonu kobiet

Bieg łączony mężczyzn przyniósł dużo więcej emocji i trzymał w napięciu do ostatnich metrów. Zawodnicy cały czas zmieniali się na prowadzeniu i czekali na odpowiedni moment do ataku. Tuż przed metą czterem biegaczom udało się uzyskać kilka sekund przewagi nad rywalami i to oni rozstrzygnęli między sobą kwestię zwycięstwa. Najwięcej sił na finisz zachował Emil Iversen, który - podobnie jak Johaug - wywalczył drugie złoto mistrzostw Norwegii 2019. Na drugim miejscu dobiegł Sjur Roethe (+0,6 sek), a trzeci był Martin Johnsrud Sundby (+0,8 sek). Tuż za podium finiszował mistrz olimpijski z Pjongczangu w skiathlonie - Simen Hegstad Kruger.