TdS w Toblach: Johaug pokonana. Ingvild Oestberg najlepsza w biegu pościgowym

12:13, 01.01.2020 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 12:39, 01.01.2020

Ingvild Flugstad Oestberg wygrała bieg pościgowy na 10 km techniką klasyczną rozegrany w Toblach w ramach czwartego etapu Tour de Ski. Triumfatorka trzynastej edycji cyklu na finiszu ograła Therese Johaug. Trzecie miejsce po zaciętej walce wywalczyła Heidi Weng.

Czwarty etap czternastej edycji Tour de Ski okazał się jednym z najciekawszych biegów dystansowych w sezonie Pucharu Świata 2019/2020. Do biegu pościgowego na 10 kilometrów techniką klasyczną jako pierwsza przystąpiła liderka klasyfikacji generalnej cyklu Therese Johaug. Tuż za nią na trasę wyruszyła powracająca do startów Ingvild Oestberg. Norweżki biegły wspólnie, zmieniając się na prowadzeniu. Therese nie zdołała uciec Ingvild - ani na podbiegach, ani wtedy, gdy zwyciężczyni poprzedniego touru zaliczyła potknięcie. Na ostatnią prostą wjechały one wspólnie i to wicemistrzyni olimpijska w sprincie okazała się skuteczniejsza. Dla Oestberg to pierwsza victoria w sezonie, dla Johaug - pierwszy niewygrany bieg dystansowy. W ubiegłym sezonie została pokonana tylko raz (przez Stinę Nilsson). Ostatecznie strata indywidualnej mistrzyni świata do swojej koleżanki z reprezentacji wyniosła 0,4 s.

Zacięty bój toczył się także o trzecie miejsce. Startujące jako trzecia i czwarta Heidi Weng i Ebba Andersson mniej więcej w połowie dystansu zostały dogonione przez duet rosyjsko-norweski - Natalię Niepriajewą oraz Astrid Jacobsen. Cała grupa dobiegła razem na ostatnie metry. O tym, kto stanie na podium, musiał zadecydować foto-finisz pomiędzy Heidi i Natalią. Ostatecznie to norweska biegaczka uplasowała się w czołowej trójce ze stratą 27,2 s. Czwarta była Niepriajewa (+27,3), piąta Jacobsen (+27,7), a szósta Andersson (+28,1). Świetny występ zaliczyła również Słowenka Anamarija Lampic. Triumfatorka drugiego etapu Tour de Ski przesunęła się z piętnastej na siódmą lokatę. Jej strata na mecie wyniosła 1:29,4. W czołowej dziesiątce znalazły się także Austriaczka Teresa Stadlober, Niemka Katharina Hennig oraz Szwedka Charlotte Kalla. Do biegu nie przystąpiły reprezentantki biało-czerwonych. Polki zakończyły tour na trzecim etapie.