TdS w Lenzerheide: Ingvild Flugstad Oestberg najlepsza na dystansie 10 kilometrów klasykiem

16:49, 31.12.2017 Daniel Topczewski Aktualizacja: 16:54, 31.12.2017

fot: dagbladet.no

Ingvild Flugstad Oestberg wygrała bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym w szwajcarskim Lenzerheide. Dzięki temu sukcesowi Norweżka została liderką całego cyklu. Na podium biegu stanęły także Heidi Weng i Sadie Bjornsen.

Ingvild Flugstad Oestberg w niedzielę była poza zasięgiem swoich głównych rywalek. Norweżka prowadziła już na pierwszym punkcie pomiaru czasu, a potem tylko sukcesywnie powiększała swoją przewagę. Ostatecznie 27-letnia biegaczka dobiegła do mety z wynikiem 26:59,4, odnosząc czwarte w karierze zwycięstwo na trasach w Lenzerheide. Drugie miejsce zajęła w dzisiejszym biegu Heidi Weng, która na pierwszych kilometrach plasowała się w drugiej dziesiątce, ale z każdym kolejnym punktem pomiaru czasu poprawiała swoją lokatę. Ubiegłoroczna triumfatorka Tour de Ski nie była jednak w stanie dogonić swojej rodaczki i finiszowała ze stratą blisko 26 sekund.

Na najniższym stopniu podium zawody ukończyła Sadie Bjornsen. Dla Amerykanki jest to już trzecie w tym sezonie podium, ale pierwsze wywalczone w konkurencji dystansowej. Biegaczka ze Stanów Zjednoczonych straciła do Oestberg 42 sekundy. Czwarta była Kerttu Niskanen, piąta Anna Haag, szósta Nicole Fessel, a siódma Jessica Diggins. Nieco gorzej poszło Kriście Parmakoski. Finka finiszowała na 13. pozycji ze stratą minuty i 15 sekund.

Po biegu w Lenzerheide Ingvild Flugstad Oestberg objęła prowadzenie w całym cyklu Tour de Ski. Norweżka ma ponad pół minuty przewagi nad Heidi Weng i minutę zapasu nad Jessicą Diggins. Jutro biegaczki czeka kolejny start - bieg pościgowy na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym. Jako pierwsza na trasę wyruszy właśnie Oestberg. Norweżka będzie się starała utrzymać przewagę nad goniącymi ją rywalkami.