Sprintem przez historię, czyli o biegach narciarskich słów kilka

23:42, 28.11.2019 Angelika Uchacz

Biegi narciarskie na najwyższym poziomie startują już w ten weekend. Jak każda dyscyplina, ma swoich pionierów oraz mistrzów. Spójrzmy zatem, kto szczególnie zapisał się na kartach historii w tej dziedzinie.

W dawnych czasach, w zaśnieżonych krainach ludzie przemieszczali się na nartach, ponieważ był to szybszy sposób niż podróże na piechotę. Z tego zjawiska narodził się sport - biegi narciarskie. Jest on bardzo popularny zwłaszcza w krajach, w których dostęp do naturalnego śniegu jest prosty, na przykład w Norwegii, Finlandii oraz Szwecji.

Wśród mężczyzn uprawiających ten sport jednym z liderów jest Norweg, Bjørn Dæhlie. Jeden z najbardziej utytułowanych biegaczy świata zdobył medal mistrzostw świata dwanaście razy, siedemnaście razy wywalczył Medal Olimpijski, a sześciokrotnie był najlepszym zawodnikiem sezonu w Pucharze Świata. Niewiele niżej, jeśli chodzi o zdobyte tytuły znajduje się Szwed, Gunde Svan. Czterokrotnie zdobył złoty medal olimpijski, jeden raz srebrny, a raz brązowy. Zawodnik 11 razy wywalczył także medal mistrzostw świata.

Ciekawą osobą związaną z biegami narciarskimi był reprezentant Norwegii, Petter Northug, który 13-krotnie wywalczył złoty oraz trzykrotnie srebrny medal w mistrzostwach świata. Ma w swojej kolekcji także dwa złote, jeden srebrny oraz jeden brązwy, czyli łącznie cztery medale olimpijskie. Zakończył on karierę w 2018 roku.

Jedną z najbardziej utytułowanych biegaczek w historii sportu jest Marit Bjoergen, która aż piętnaście razy wywalczyła medal olimpijski, w tym osiem złotych. Norweżka osiemnaście razy zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata, a także pięć srebrnych i trzy brązowe, a ponadto cztery razy wygrała w klasyfikacji Pucharu Świata i zgarnęła Kryształową Kulę. Jej rodaczka, Therese Johaug dziesięć razy zdobyła złoty Medal Mistrzostw Świata, dwa razy srebrny oraz trzy razy brązowy. Sięgnęła także po olimpijskie złoto w Vancouver w 2010 roku, a także srebro oraz brąz w Soczi w 2014 roku.

Jelena Wialbe to była reprezentantka ZSRR i Rosji. W Pucharze Świata zadebiutowała 28 lutego 1987 roku w Lahti, gdzie zdobyła ósme miejsce. Siedem razy zdobyła medal olimpijski, w tym trzy złote oraz cztery brązowe. Czternastokrotna mistrzyni oraz trzykrotka wicemistrzyni świata. Pięciokrotnie wygrała również klasyfikację Pucharu Świata. Zakończyła karierę w 1998 roku. Od 2010 roku piastuje funkcję Prezesa Rosyjskiej Federacji Narciarskiej.

Kiedy Polak słyszy hasło "biegi narciarskie", automatycznie kojarzy postać Justyny Kowalczyk. Słusznie, ponieważ jest to jedna z najbardziej utytułowanych biegaczek w dziejach tej dyscypliny w naszym kraju. Cztery razy zdobyła Puchar Świata, czterokrotnie również wygrała w cyklu Tour de Ski. Wywalczyła pięć medali olimpijskich, w tym dwa złote, jeden srebrny oraz dwa brązowe. W chwili obecnej była zawodniczka jest asystentką trenera kadry narodowej Polski w biegach narciarskich.

Interesującą postacią jest także Janusz Krężelok, który swoje pierwsze punkty w Pucharze Świata zdobył w 1997 roku w zawodach rozgrywanych w Val di Fiemme. Po raz pierwszy na podium stanął w 2004 roku w Trondheim, gdzie odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata. Tym samym został jedynym reprezentantem Biało-Czerwonych, który to osiągnął.

Źródło: fis-ski.com/informacja własna.