Zamknij

Sporty zimowe: Oni odeszli w minionym roku

06:00, 01.11.2016 Mateusz Król Aktualizacja: 10:33, 01.11.2016
Skomentuj

zniczWieloletnią tradycją w naszym kraju jest wspominanie 1. listopada sławnych ludzi, którzy odeszli na przestrzeni ostatnich 12-miesięcy. My również chcemy pamiętać o nieobecnych, którzy tworzyli świat sportów zimowych. Nie uda nam się napisać o wszystkich, ale pamięcią obejmujemy każdego.

W minionym roku odeszli:

Veikko Heinonen (ur. 4 października 1934 w Lahti, zm. 4 listopada 2015)  - fiński skoczek pochodzący z Lahti. Już w wieku 17 lat został po raz pierwszy mistrzem kraju. W następnym roku udało mu się obronić tytuł. Jego największym osiągnięciem było zdobycie srebra na mistrzostwach świata w Falun w 1954 roku. Jednak Fin za swoje największe zwycięstwo uważał wygraną w lotach narciarskich w Kulm w 1956 roku, gdzie po długiej przerwie związanej ze złymi warunkami, udało się oddać najlepszy skok w konkursie.

Juhani Ruotsalainen (ur. 1 kwietnia 1948 w Iisalmi, zm. 17 listopada 2015) - fiński skoczek narciarski, olimpijczyk z Grenoble. W 1972 roku na mistrzostwach świata w lotach w Planicy już na treningu uzyskał zawrotną na tamte czasy odległość 162 metrów pobijając rekord kraju o 23 metry. W konkursie ostatecznie zajął czwartą pozycję. W kadrze narodowej znajdował się do połowy lat siedemdziesiątych.

Alexander Orekhov (ur. 24 marca 1999, zm. 2 lutego 2016) - kapitan hokejowego klubu Mietałłurga Nowokuźnieck. Perspektywiczny hokeista w połowie stycznia trafił do szpitala, po tym jak pędzący z dużą prędkością krążek trafił go w szyję. Do dnia śmierci był utrzymywany w stanie śpiączki Niestety, nie udało się go uratować. Nie ukończył nawet 17 lat.

Wiesław Dygoń - ( ur. 1957 w Karpaczu, zm. 25 lutego 2016) -  W młodości w latach 1965-81 trenował skoki narciarskie. Jego najlepszym wynikiem było szóste miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów, a rekord długości oddanego skoku to 104 metry, które osiągnął na skoczni w Libercu. Był wychowawcą m.in. olimpijki z Nagano Iwony Daniluk (biathlon), a także wychowawcą klasy sportowej, której uczennicą była olimpijka z Nagano Eliza Surdyka (biegi). W klubie LUKS-SKI Lubawka trenował m.in. Krystiana Gryczuka, zawodnika Kadry Juniorów PZN w kombinacji norweskiej.

Martin Lundström (ur. 30 maja 1918 w Tvärliden, zm. 30 czerwca 2016 w Umeå) - szwedzki biegacz narciarski, trzykrotny medalista olimpijski oraz złoty medalista mistrzostw świata. Po zakończeniu kariery pełnił ważne funkcje w lokalnej społeczności. Przez 17 lat był także prezesem klubu Ski Club IFK Umeå.

Matilda Rapaport (ur. 29 stycznia 1986 w Sztokholmie, zm. 18 lipca 2016) - szwedzka narciarka. a koncie miała wiele ekscytujących zjazdów w najtrudniejszych dla narciarzy miejscach globu. Wyruszyła w góry niedaleko stolicy Chile - Santiago. Podczas nagrywania w filmu w miejscu, w którym zjeżdżała Rapaport, zeszła potężna lawina. Narciarce nie udało się przed nią uciec.

Harald Grønningen (ur. 9 października 1934 w Lensvik, zm. 26 sierpnia 2016 tamże) - norweski biegacz narciarski, pięciokrotny medalista olimpijski i dwukrotny medalista mistrzostw świata. W jego karierze także znajdujemy polski wątek. Harald swój jedyny indywidualny medal mistrzostw świata wywalczył w 1962 roku w Zakopanem. U nas wywalczył srebro w biegu na 50 km. Dziewięciokrotny mistrz Norwegii za swoje zasługi został nagrodzony Medalem Holmenkollen. Wielka legenda była popularna w Norwegii do końca swoich dni. Zawsze pozostawał w dobrych relacjach z młodymi biegaczami. Był także wybierany najlepszym sportowcem swojego kraju.

Berit Mørdre Lammedal (ur. 16 kwietnia 1940 w Nes, zm. 23 sierpnia 2016) - norweska biegaczka narciarska, trzykrotna medalistka olimpijska. Na mistrzostwach świata w Oslo (w 1966 roku) w sztafecie zdobyła srebro. W 1971 roku została uhonorowana medalem Holmenkollen. - Berit była wielkim wzorem dla całego pokolenia kobiet w narciarstwie, dała Norwegii pierwszy złoty medal olimpijski w biegach kobiet w 1968 roku - wspominają ją Norwescy kibice i działacze.

Matti Pulli (ur. 8 września 1933, zm. 24 września 2016) - przez ponad 50 lat był związany ze skokami narciarskimi. Dzięki niemu Nykaenen wywalczył cztery złota olimpijskie, pracował tez z Jarim Puikkonenem, Tonim Nieminenem a także Janne Ahonenem. Matti Pulli od kilku lat chorował na Parkinsona.

Robert Brunner (zm. 21 września 2016, żył 64 lata) - austriacki trener narciarski. Zajmował się także sprawami PR, kontaktem z mediami w Austrii. Na początku drugiej dekady wrócił do trenowania. Został zatrudniony przez Włochów.

Quentin Blondeau (ur. 1991, zm. 8 października 2016) - zajmował się przygotowaniem nart francuskiej drużyny w kombinacji norweskiej. Był on współodpowiedzialną osobą za sukces reprezentacji w Falun. Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych po upadku z rusztowania.

Na zawsze w pamięci...

(Mateusz Król)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%