Sofia Goggia z tytułem Sportowca Roku FISI i drobnym urazem

16:19, 30.10.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 16:23, 30.10.2017

Miniony weekend zapewnił włoskiej alpejce Sofii Goggii jednocześnie przykre jak i bardzo pozytywne wrażenia. Na PŚ w Sölden Goggia nie ukończyła pierwszego przejazdu, a na dodatek pojawiły się u niej problemy z kolanem, które ostatecznie okazały się niegroźne. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że została ona wczoraj nagrodzona tytułem sportowca roku FISI.

Do zawodów inauguracyjnych alpejskiego PŚ w Sölden Sofia Goggia przystępowała jako jedna z faworytek. Jak zwykle była ona bardzo szybka, ale ryzykowny styl jazdy w połączeniu z wiatrem, który zepchnął ją z idealnego toru jazdy sprawił, że wypadła z trasy już w pierwszym przejeździe. Niestety po wyścigu pojawiły się problemy z lewym kolanem Włoszki. Dziś rano w Mediolanie Goggia została poddana badaniu rezonansem magnetycznym (MRI), aby dokładnie zdiagnozować sytuację. Na szczęście okazało się, że jest to tylko drobny uraz mięśniowy i zawodniczka po ok. 10-15 dniach leczenia powinna powrócić do pełnej sprawności. Goggia zazwyczaj nie startuje w slalomach, dlatego zawody PŚ w Levi, które odbędą się za dwa tygodnie nie znajdowały się w jej planach startowych. Na Killington Włoszka powinna być już gotowa.

Informacją bardzo pozytywną dla Goggi jest przyznanie jej nagrody Sportowca Roku FISI (Włoska Federacja Sportów Zimowych). W tym roku nagroda ta została przyznana już po raz 34., a poprzednio triumfował Federico Pellegrino - przedstawiciel biegów narciarskich. Sofia Goggia była sezonie 2016/2017 jedną z największych rewelacji Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Stanęła na podium aż 13 razy (lepsza od niej była pod tym względem tylko Mikaela Shiffrin) w czterech różnych konkurencjach, dwukrotnie zwyciężając w Jeongseon, gdzie w przyszłym roku odbędą się zmagania w konkurencjach szybkościowych w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang. W klasyfikacji generalnej PŚ zajęła 3. miejsce, w zjeździe 2., a w gigancie 3. Do tych sukcesów dorzuciła także brązowy medal Mistrzostw Świata w St. Moritz za slalom gigant. Była jedyną reprezentantką Włoch, która wróciła z tych mistrzostw z medalem, co na pewno miało również spory wpływ na wybór kibiców, którzy zdecydowali o przyznaniu jej nagrody. Z powodu wyżej opisanych problemów zdrowotnych Goggia nie mogła wczoraj osobiście odebrać nagrody, ale zostanie ona jej przekazana w późniejszym czasie.

Podczas gali nagrodę otrzymał także biegacz narciarski Giorgio Di Centa, dwukrotny mistrz olimpijski z Turynu, który oficjalnie zakończył swoją karierę w wieku 45 lat.

Źródło: bergamonews.it, fisi.org