Skoki dookoła świata – Ameryka Południowa i Afryka
W naszym cyklu zwiedzimy skocznie dookoła świata. Zagościmy w krajach, które w skokach narciarskich nie osiągały nigdy wielkich sukcesów. W tej części, którą rozpoczniemy „Skoki dookoła świata”, zapoznamy się z krótką historią tego sportu w Ameryce Południowej oraz w Afryce
Skoki na kontynencie Południowej Ameryki nie są rozpowszechnione, mimo że jest tam dosyć dużo gór. Ze wszystkich krajów szerszej publiczności jest znany Anders Beisvaag, który w wieku 2 lat został zaadoptowany przez parę Norwegów. Pochodził on z Kolumbii. Ówczesny trener reprezentacji juniorów uważał go za wielki talent, Beisvaag nie startuje jednakże od 5 lat w zawodach. W Argentynie w miejscowości San Carlos de Bariloche znajduje się nieużywana skocznia narciarska o punkcie K-20.
Również Afryka miała w swojej historii styczność z tym sportem. w Algierii znajdowały się kiedyś skocznie narciarskie, jednakże zostały najpewniej zdemontowane jeszcze przed I Wojną Światową. Jedna z nich miała punkt K położony na 25 metrze, druga natomiast na 15. Odbywały się tutaj konkursy, w których zwyciężali Norwegowie. Dunstan Odeke, który przyjechał na studia do Oslo, podczas treningów ustanowił rekord Ugandy oraz Afryki, wynosi on 50 metrów.
źródło: skisprungschanzen.com, sport.wp.pl, informacja własne
Mateusz Król
Latest posts by Mateusz Król (see all)
- MŚ w Seefeld: Udany dzień dla Kamila Stocha. Hula jeszcze potrenuje - 20 lutego 2019
- MŚ w Seefeld: Killian Peier i Kamil Stoch wygrywają treningi - 20 lutego 2019
- Severin Freund przeszedł kolejną operację kolana. „Wrócę w nadchodzącym sezonie” - 20 lutego 2019