Zamknij

Skoki dookoła świata - Ameryka Północna

11:24, 03.10.2016 Mateusz Król
Skomentuj

dsc_0629

W Ameryce Północnej skoki są bardziej znane niż na kontynentach takich jak Australia lub Afryka, jednakże nadal nie w takim stopniu jak w Europie. W czwartej już części "Skoków dookoła świata" zapoznamy się właśnie z historią skoków na kontynencie północnoamerykańskim.

W Kanadzie zostały wybudowane 23 kompleksy skoczni, jednakże tylko 4 z nich nadal są używane. W Calgary odbyły się Igrzyska Olimpijskie w 1988 roku. Z tej okazji zostały wybudowane tu skocznie, tylko największa z nich, o HS 122, nie jest używana, pozostałe cztery skocznie nadal są w użytku. Wszystkie skocznie są pokryte igielitem i trenują tu kadry narodowe Kanady. W Squamish stoją dwie skocznie, jedna o punkcie K-10, która powstała w 2010 oraz druga o punkcie K-8, która powstała w tym roku. Należą one do klubu Sea to Ski Nordics. W Ottawie powstał obiekt już w 1933, nosiła on nazwę Lockeberg Ski Jumps. W 1959, po zawaleniu się zeskoku skoczni została ona przebudowana całkowicie, siedem lat później dostała ona certyfikat FIS i odbyły się tutaj zawody. Niestety skocznia została zdemontowana, ale 12 lat temu tradycja skakania powróciła i zostały wybudowane tutaj cztery małe obiekty o K-40, K-26, K-10 oraz K-5. W Kanadzie Igrzyska Olimpijskie ponownie zagościły w 2010 roku, to właśnie w Whistler można było oglądać skoki. Stoi tu obiekt o punkcie K-125 oraz K-95, tymczasowo znajduje się tu skocznia dla juniorów. Obydwie budowle nie są jednakże pokryte igielitem, co stanowi problem dla wykorzystania ich. W 2016 w Whistler odbyły się zawody FIS Cup. W Kanadzie znajdowało się wiele skoczni, najstarsza z nich powstała w 1910 roku w Ottawie, skakano tutaj przez ponad 27 lat, jednak w 1937 powstał nowy kompleks skoczni i skocznia Rockcliffe została zdemontowana. Ciekawą historię ma jednak skocznia w Vancouver, nosząca nazwę Empire Stadium, gdyż to tam ją wybudowano. Konstrukcje wieży najazdowej wybudowano w zaledwie 2 tygodnie, a mierzyła ona 50 metrów. Odbyły się tu cztery konkursy, które oglądało ponad 25 000 widzów. Rekord Kanady należy do jedynego skoczka reprezentującego ten kraj w zawodach najwyższej rangi, MacKenzie Boyd-Clowesa i mierzy on 224 metrów, jest to również nieoficjalny Rekord Ameryki Północnej.

W USA znajduje się 114 skoczni, skocznie w Andover, Anchorage, Auburn, Bloomington, Brattleboro, Chicago, Cloquet, Coleraine, Eau Claire, Hanoverze, Ioli, Iron Mountain, Ishpeming, Lake Placid, Leavenworth, Lebanon, Madison, Minocqua, Mount Hood, Newport, Park City, Plymouth, Westby, Wisconsin Rapids, Salisbury, Saxtons River, St. Paul oraz w Steamboat Springs są nadal używane przez miejscowe kluby lub szkoły. Jednakże więcej jest tutaj obiektów nieużywanych. Skocznia w Ayer, wybudowana w 1935 roku o punkcie konstrukcyjnym leżącym na 75 metrze, została niestety zniszczona przez burzę. Różnica wysokości tej skoczni wynosiła 216 metrów. W Berkeley z okazji tygodnia sportów zimowych została wniesiona 150-metrowa konstrukcja, z której oddawano skoki, została ona zdemontowana, ale już rok później ponownie wybudowano tutaj skocznię, miała ona tym razem 50 metrów wysokości. W Big Sioux River niedaleko Canton powstała skocznia narciarska, jednakże przez burzę została zniszczona wieża najazdowa i obiektu nigdy nie odbudowano, jedynie znak stojący przy drodze przypomina o tej konstrukcji. W Chicago na stadionie Soldier Field powstała skocznia, stała tu ona przez 1937 i 1954 rok. W zawodach, jakie tu się odbywały nie chodziło o odległość, a raczej o widowiskowość skoku. W Ironwood stoi największa skocznia narciarska na świecie, nie chodzi jednakże o rozmiar, a o wielkość budowli. Nie jest ona użytkowana ze względu na przestarzały profil skoczni, brak certyfikatu FIS oraz bardzo ostry kąt nachylenia zeskoku, jednakże na najbliższe lata planowana jest przebudowa obiektu. W Los Angeles powstało kilka tymczasowych obiektów, w tym jeden na stadionie Dodgersów. W 2005 roku, w centrum San Francisco powstała mała skocznia o punkcie K-10, jednakże były na niej wykonywane głównie sztuczki. W Squaw Valley powstały trzy skocznie naturalne, odbyły się tu Igrzyska Olimpijskie w 1960 roku, obecnie zbocze jest używane do narciarstwa alpejskiego. W Salt Lake City w 1953 została wybudowana gigantyczna, drewniana skocznia o punkcie konstrukcyjnym położonym na 60 metrze, odbyło się tutaj kilka letnich konkursów, później została ona niestety zniszczona. Krajowym rekordem USA jest skok Alana Alborna, który został przez niego oddany w 2002 roku w Planicy.

źródło: skisprungschanzen.com/informacja własna

(Mateusz Król)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

BuaBua

0 0

Na skoczniach mogą odbywać się zawody przez cały rok.
Gdy nie ma śniegu można użyć pojazdy/lotnie zaopatrzone w spadochrony (do zatrzymywania na zeskoku). 11:04, 12.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%