Ski Classics: Norweskie zwycięstwa w Reistadløpet

14:25, 06.04.2019 Daniel Topczewski

Reprezentanci Norwegii Astrid Oeyre Slind z Team Koteng i Mikael Gunnulfsen z Team Telemark wygrali bieg Reistadløpet na dystansie 50 kilometrów w ramach cyklu Visma Ski Classics. Podium w rywalizacji pań uzupełniły Masako Ishida i Anna Svendsen, a wśród panów Johan Hoel i Erik Valnes.

Reistadløpet jest uznawany za jeden z najtrudniejszych biegów w kalendarzu cyklu Visma Ski Classics. Zawodnicy mają do pokonania 50 kilometrów, ale trasa jest niezwykle wymagająca i selektywna. Dziś najlepiej w Reistadløpet poradziła sobie Norweżka Astrid Oeyre Slind, która przez znaczną część dystansu biegła ze swoją koleżanką z Team Koteng Masako Ishidą. Azjatka odrabiała straty na podbiegach, ale na płaskich odcinkach nie miała większych szans z dobrze dysponowaną biegaczką z Kraju Fiordów.

Zawody wygrała Astrid Oeyre Slind z czasem 2:19:06, dla której to trzecie z rzędu podium w Visma Ski Classics i pierwsze w karierze zwycięstwo w Reistadløpet. Norweżka ostatni raz z triumfu mogła się cieszyć 14 kwietnia 2018 roku po biegu Ylläs-Levi. Na drugim miejscu zmagania ukończyła zwyciężczyni tych zawodów sprzed roku - Masako Ishida. Japonka przegrała ze Slind o niewiele ponad 11 sekund. Trzecie miejsce zajęła Anna Svendsen. Dopiero dziewiąta była lidera klasyfikacji generalnej Britta Johansson Norgren.

Wyniki biegu kobiet

Bieg mężczyzn na dystansie 50 kilometrów wygrał Mikael Gunnulfsen z czasem 2:00:59,3, który odniósł tym samym pierwsze zwycięstwo w cyklu Visma Ski Classics. Norweg triumf zapewnił sobie dopiero na finiszu. Na drugim miejscu zawody ukończył Johan Hoel, a trzeci był dwukrotny mistrz świata U-23 Erik Valnes. Czwarte miejsce zajął znany ze startów w Pucharze Świata Brytyjczyk Andrew Musgrave, a piąty był Petter Eliassen. Na szóstej pozycji sklasyfikowano Chrisa Andre Jespersena, a na siódmej Simena Østensena. Dwunaste miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej cyklu Andreas Nygaard.

Jedyny Polak w stawce, Jan Antolec z zespołu eD system Bauer Team zajął 61. miejsce ze stratą osiemnastu minut do triumfatora.

Wyniki biegu mężczyzn

Za tydzień ostatni bieg z cyklu Visma Ski Classics - Ylläs-Levi na dystansie 70 kilometrów. Start w tych zawodach zaplanowała Justyna Kowalczyk.