Rusza Willingen FIVE: Program, zasady, transmisje, faworyci

fot. Anna Felska

Już jutro rusza druga edycja miniturnieju w skokach narciarskich – Willingen Five. Zawody zaliczane są do Pucharu Świata. Pierwszym triumfatorem został Kamil Stoch. Czy w tym roku Polak ponownie może zgarnąć główną nagrodę?Zasady

Do klasyfikacji generalnej turnieju Willignen Five zalicza się pięć skoków: z kwalifikacji, które są eliminacjami do obu konkursów indywidualnych oraz po dwa skoki z sobotniego i niedzielnego konkursu. Zliczane są końcowe noty punktowe uzyskane przez zawodników, podobnie jak ma to miejsce w Turnieju Czterech Skoczni. Główną nagrodą dla zwycięzcy turnieju jest 25 tysięcy euro. Pozostali zawodnicy, którzy ukończą turniej w czołowej trójce, nie otrzymują żadnych dodatkowych nagród oprócz tych, które tradycyjnie przyznaje się w pojedynczych konkursach Pucharu Świata. Nowością w tym turnieju jest zasada, iż plastron lidera turnieju zawodnik będzie otrzymywał po każdej serii, również między seriami konkursów indywidualnych. Przed rokiem taka sytuacja miała miejsce jedynie podczas niedzielnego, finałowego konkursu.

Program

Oprócz konkursów indywidualnych w sobotę i niedzielę oraz piątkowych kwalifikacji, w Willingen odbędzie się również konkurs drużynowy. Nie będzie on jednak wliczany do turnieju Willingen Five. To zawody, które zostaną rozegrane dodatkowo, w zamian za odwołany grudniowy konkurs w Titisee-Neustadt. Organizatorzy postanowili, że drużynówka odbędzie się w piątek, a tuż po niej rozegrane zostaną kwalifikacje do sobotniego i niedzielnego konkursu. Skoczków zatem czeka pracowity piątek, ponieważ niektórzy z nich oddać mogą nawet 4-5 skoków.

Piątek, 15.02.2019
13:30 – oficjalny trening
15:45 – pierwsza seria konkursu drużynowego
18:15 – kwalifikacje

Sobota, 16.02.2019
15:00 – seria próbna
16:00 – pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 17.02.2019
14:15 – seria próbna
15:15 – pierwsza seria konkursowa

Transmisje TV

Tradycyjnie już zawody w Willingen transmitować będą trzy stacje: TVP1 , TVP Sport oraz Eurosport 1. Kwalifikacje będzie można jednak obejrzeć tylko na antenie Eurosport 1.

Plan transmisji:
Piątek, 15.02
Konkurs drużynowy:
14:30 – TVP Sport
15:30 – Eurosport 1
15:35 – TVP1

Kwalifikacje:
18:15 – Eurosport 1

Sobota, 16.02 – Konkurs indywidualny
15:35 – TVP Sport
15:45 – Eurosport 1
15:50 – TVP 1

Niedziela, 17.02 – konkurs indywidualny
14:15 – TVP Sport
15:05 – TVP 1
15:45 – Eurosport 1

Faworyci

Naturalnym kandydatem do zwycięstwa w turnieju jest Kamil Stoch. Nasz trzykrotny mistrz olimpijski wygrał ostatnie dwa konkursy Pucharu Świata w Oberstdorfie i Lahti. Do tego zna już smak zwycięstwa w tej imprezie, kiedy triumfował w nim o 7,8 pkt nad drugim Johannem Andre Forfangiem. Za ich plecami byli kolejni Norwegowie – Daniel Andre Tande oraz Robert Johansson. W tym sezonie na Mühlenkopfschanze nie zobaczymy Tandego ale zarówno Johansson, jak i Forfang znajdą się w gronie faworytów imprezy, jednak nie w pierwszym szeregu. Tym, który może pokrzyżować plany Kamila Stocha jest oczywiście lider Pucharu Świata Japończyk Ryoyu Kobayashi, który w minioną niedzielę stanął na drugim stopniu podium zawodów w Lahti. Groźny będzie także Stefan Kraft. Austriak wygrał w tym sezonie trzy konkursy, a jego forma przed Mistrzostwami Świata w Seefeld wyraźnie rośnie. O dobry wynik mogą pokusić się również inni Polacy – Piotr Żyła i Dawid Kubacki, którzy przez cały sezon prezentują wysoką dyspozycję, chociaż czasami brakuje im stabilizacji. Pamiętać należy także o gospodarzach. Do rywalizacji powraca Markus Eisenbichler, ale groźni mogą być również Stephan Leyhe czy Karl Geiger. W Oberstdorfie podczas zawodów w lotach narciarskich swoje pierwsze zwycięstwo w karierze odniósł Timi Zajc. Słoweniec nie startował w Lahti, ale być może w Willingen pokaże swoje umiejętności dalekiego latania.

Wiatr nie powinien być problemem podczas weekendu w Willingen. Prognozy przewidują jednak wysokie temperatury, co może być problemem dla torów najazdowych, które nie posiadają sztucznego systemu mrożenia. Mamy nadzieję, że nie przeszkodzi to w rywalizacji.

źródło: informacja własna /fis-ski.com

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: