Ristomatti Hakola i Kerttu Niskanen z tytułami w Finlandii

17:27, 04.04.2017 Daniel Topczewski Aktualizacja: 17:05, 06.04.2017

Ristomatti Hakola zdobył złoty medal mistrzostw Finlandii w biegu na 30 kilometrów stylem klasycznym. Wśród kobiet triumfowała Kerttu Niskanen.

Hakola po kilku kilometrach biegu na 30 kilometrów stylem klasycznym oderwał się od swoich rywali. W pogoń za Finem ruszyli Ari Luusua i Jari Lehtonen. Pozostali  biegacze nie mieli szans, aby włączyć się do walki o złoty medal. Ostatecznie najlepiej na finiszu zachował się Hakola, który bardzo dobrze radzi sobie na dystansach sprinterskich (szóste miejsce na MŚ w Lahti w sprincie). Drugie miejsce zajął Ari Luusua, który stracił do zwycięzcy 3,1 sek. Trzeci że stratą siedmiu sekund był Lari Lehtonen.

Po biegu świeżo upieczony mistrz kraju przyznał, że chciał być pierwszy przed ostatnim zakrętem. - Taktyka była taka, aby dotrzeć na czele grupy do ostatniego zakrętu. Postanowiłem prowadzić bieg, aby żaden z rywali nie mógł mnie wyprzedzić - powiedział Hakola.

Wyniki

Bieg K:

Panie, które walczyły o mistrzostwo Finlandii, miały do pokonania 15 kilometrów, także techniką klasyczną. Rywalizację na tym dystansie wygrała Kerttu Niskanen, pokonując na ostatnich metrach drugą zawodniczką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2016/2017, Kristą Parmakoski. Finki na mecie dzieliło niewiele ponad dwie sekundy. Brązowy medal wywalczyła jedna z mistrzyń klasyka Aino-Kaisa Saarinen.