Raw Air w Vikersund: D. Prevc najlepszy w konkursie, Kobayashi zwycięzcą całego turnieju

18:40, 17.03.2019 Jagoda Brzozowska Aktualizacja: 18:55, 17.03.2019

Niedzielny konkurs Pucharu Świata na skoczni mamuciej w Vikersund padł łupem Domena Prevca, który wyprzedził Ryoyu Kobayashiego oraz Stefana Krafta. Zwycięzcą całego turnieju Raw Air został Japończyk.

Na półmetku rywalizacji na czele plasował się Domen Prevc, który lądował aż na 241. metrze i z dużą przewagą wynoszącą ponad 10 punktów wyprzedzał drugiego Ryoyu Kobayashiego. Niemałą niespodziankę sprawił Kuba Wolny, plasujący się po pierwszej serii na miejscu trzecim. 23-letni reprezentant Polski ustanowił swój rekord życiowy wynoszący obecnie 230 metrów. Tuż za podium znalazł się czwarty Stefan Kraft (236,5 m) i piąty Robert Johansson (237 m). Do najlepszej dziesiątki zdołali wskoczyć również: Markus Eisenbichler (223 m) oraz Johann Andre Forfang (229,5 m) ex aequo na szóstej lokacie, ósmy Simon Ammann (224 m), dziewiąty Anze Semenic (212 m) oraz dziesiąty Andreas Wellinger (216,5 m). Pozostali reprezentanci Polski znaleźli się w drugiej dziesiątce: Kubacki (214,5 m) był jedenasty, Żyła (212 m) dwunasty, a Stoch (207,5 m) szesnasty. Do drugiej serii awansu nie wywalczyli między innymi brązowy medalista niedawnych mistrzostw świata Killian Peier (194,5 m) czy ostatnio całkiem dobrze skaczący Norweg Robin Pedersen (192 m).

Wyniki pierwszej serii

Ostatecznie zwycięstwo utrzymał 19-letni Słoweniec (232,5 m), który pokonał drugiego Kobayashiego (239 m) o zaledwie 0,1 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Stefan Kraft (229,5 m). Jakub Wolny (225,5 m) zanotował natomiast najlepszy wynik w karierze, zajmując czwartą pozycję. Piąty rezultat przypadł w udziale Markusowi Eisenbichlerowi (230 m), a szósty Robertowi Johanssonowi (224 m). Siódmy był Johann Andre Forfang (217,5 m), a ósmy Simon Ammann (215,5 m). Pozostali reprezentanci Polski zanotowali awans i tak to na dziewiątej pozycji uplasował się Piotr Żyła (232 m), a na dziesiątej Dawid Kubacki (225 m). Kamil Stoch (225,5 m) zajął miejsce dwunaste.

Wyniki zawodów

Zwycięzcą całego turnieju Raw Air został Ryoyu Kobayashi z przewagą wynoszącą zaledwie 2,9 pkt. nad drugim Kraftem. Trzecim zawodnikiem z najwyższą notą tego prestiżowego wydarzenia został Robert Johansson, a Dawid Kubacki na siódmej pozycji okazał się najlepszym Polakiem. Jakub Wolny był ósmy, Kamil Stoch dziewiąty, a Piotr Żyła siedemnasty.

Klasyfikacja Raw Air 2019

W Pucharze Narodów nasza reprezentacja wciąż prowadzi i aktualnie wyprzedza drugich Niemców o 388 pkt.

Puchar Narodów

Kolejne konkursy odbędą się w Planicy, gdzie jak co roku czeka nas wielki finał sezonu 2018/2019. Kwalifikacje będą mieć miejsce już w czwartek, początek o godzinie 11:00.