Raw Air kobiet w Trondheim: Maren Lundby wygrywa konkurs i cały turniej

15:26, 14.03.2019 Anna Felska Aktualizacja: 15:47, 14.03.2019

Maren Lundby zwyciężyła w dzisiejszych zawodach Pucharu Świata w Trondheim, które były finałowymi zmaganiami pierwszego w historii turnieju Raw Air kobiet. Norweżka triumfowała też w całym cyklu. Na podium konkursu stanęły również Juliane Seyfarth i Eva Pinkelnig. Niestety tym razem Polki nie awansowały do drugiej serii.

Lundby prowadziła już po pierwszej serii i skoku na 133 m. W drugiej serii poszybowała o 0,5 m dalej i odniosła pewne zwycięstwo. Drugie miejsce zajęła Niemka Juliane Seyfarth, która po pierwszej serii i skoku na 131 m zajmowała czwartą lokatę. W finale oddała najdalszy skok na 137,5 m, co dało jej awans na drugie miejsce. Do Lundby straciła 13,1 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęła Austriaczka Eva Pinkelnig (132,5 i 128 m). Tuż za podium wylądowała kolejna reprezentantka Austrii - Daniela Iraschko Stolz (127,5 i 127,5 m). Na kolejnych dwóch pozycjach uplasowały się Katharina Althaus (128 i 127 m) i Sara Takanashi (123 i 125,5 m).

Do serii finałowej tym razem nie awansowały reprezentantki Polski. Kamila Karpiel uzyskała 101 m, co dało jej 33. lokatę, a Kinga Rajda po skoku na 99,5 m zajęła 36. miejsce.

Pełne wyniki konkursu

Pierwszy w historii turniej Raw Air kobiet padł łupem Maren Lundby (1144,6 pkt), która od początku rywalizacji była główną faworytką cyklu. Norweżka triumfowała w dwóch konkursach i trzech prologach turnieju. Tylko w konkursie indywidualnym w Oslo zajęła piąte miejsce. Ostatecznie nad drugą Kathariną Althaus miała 56,5 pkt przewagi. Trzecia Juliane Seyfarth straciłą do zwyciężczyni 78,3 pkt. Kamila Karpiel zajęła 30. miejsce, a Kinga Rajda 36.

Klasyfikacja końcowa Raw Air kobiet

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Maren Lundby powiększyła przewagę nad Kathariną Althaus. Na cztery konkursy przed końcem cyklu Kryształowa Kula dla Norweżki jest niemal pewna.