Puchar Świata w saneczkarstwie 2017/18 w liczbach

13:28, 29.03.2018 Kamil Karczmarek

Sezon Pucharu Świata w saneczkarstwie zakończył się jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi. Przypomnijmy więc sobie najważniejsze liczby tego sezonu.

1 - Miejsce pierwsze czyli potęga saneczkarstwa - Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi wygrali drużynową klasyfikację generalną Pucharu Świata. Do tego Natalie Geisenberger, Felix Loch i Toni Eggert/Sascha Benecken triumfowali w klasyfikacjach poszczególnych konkurencji.

2 - Tylko dwa razy w tym sezonie reprezentacja Niemiec nie wygrała zawodów drużynowych. Po falstarcie dwójki Tobias Wendl/Tobias Arlt Niemcy zostali zdyskwalifikowany w zawodach w Konigssee. Na koniec sezonu w Siguldzie niemiecka drużyna przegrała z Rosjanami.

3 - Trzykrotnie dwójce Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski udało się awansować do zawodów w sprincie, co daje miejsce w czołowej piętnastce głównej rywalizacji. Polska dwójka startowała w sprincie w Winterbergu, Lillehammer i Siguldzie.

4 - Polska dwójka Chmielewski/Kowalewski przypodobała sobie 9. miejsca. Polacy zajmowali je aż czterokrotnie: w zawodach w Winterbergu, Calgary, Lillehammer i w sprincie w Siguldzie.

5 - Natalie Geisenberger pięciokrotnie triumfowała w zawodach Pucharu Świata. Zdobywczyni Kryształowej Kuli osiągnęła ten wynik już w ósmych zawodach sezonu. W pięciu ostatnich rundach nie wygrała żadnych zawodów.

8 - Ośmiu reprezentantów Polski startowało w minionym sezonie w Pucharze Świata. Byli to: Ewa Kuls-Kusyk, Natalia Wojtuściszyn, Maciej Kurowski, Mateusz Sochowicz i dwójki Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski oraz Artur Petyniak/Adam Wanielista.

10 - Na przestrzeni sezonu Toni Eggert/Sascha Benecken wygrali aż 10 zawodów Pucharu Świata. To niesamowity wynik.

12 - Kilka słów o sensacyjnym mistrzu olimpijskim w jedynkach. David Gleirscher zajął 12. pozycję w klasyfikacji Pucharu Świata.

13 - Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski uplasowali się na 13. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Był to kolejny udany sezon naszych saneczkarzy.

22 - Ewa Kuls-Kusyk w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajęła 22. miejsce ex aequo z Madeleine Egle.

25 - Druga z Polek Natalia Wojtuściszyn uplasowała się na 25. pozycji z dorobkiem 152 punktów.

76 - W całym sezonie 2017/18 w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zostało sklasyfikowanych 76 saneczkarzy w jedynkach mężczyzn.

97 - Tyle punktów w całym sezonie zdobył Mateusz Sochowicz. To najlepszy sezon polskiego saneczkarza w karierze.

132 - Maciej Kurowski w całym sezonie wywalczył 132 punkty do klasyfikacji. Dało mu to 28. miejsce.

1170 - Toni Eggert/Sascha Benecken wygrali zdecydowanie klasyfikację generalną Pucharu Świata. Niemiecki duet zgromadził 1170 punktów, czyli najwięcej z saneczkarzy we wszystkich kategoriach.