PŚ w Willingen: Ryoyu Kobayashi wygrywa konkurs i Willingen five. Piotr Żyła na podium

17:10, 17.02.2019 Agnieszka Białek Aktualizacja: 17:39, 17.02.2019

Ryoyu Kobayashi wygrał ostatnią przed mistrzostwami świata w Seefeld konkurs Pucharu Świata w Willingen. Tym samym Japończyk może się również cieszyć z wygranej z cyklu Willingen five. Na drugim miejscu po fantastycznym skoku w drugiej serii uplasował się Markus Eisenbichler. Na podium z biało-czerwonych znalazł się Piotr Żyła.

I seria

W bardzo dobrych humorach byli polscy kibice po pierwszej  serii konkursowej. Trójka naszych reprezentantów zmieściła się w czołowej czwórce zawodników rundy. Na pierwszym miejscu uplasował się Ryoyu Kobayashi po skoku na 146 metrów. Drugi był Piotr Żyła, który w swojej próbie uzyskał 142 metrów. Kamil Stoch lądował na 138,5 metrze, co dało mu pozycje trzecią.

Tuż za czołową trójką znalazł się Dawid Kubacki (143 metry). Na piątym miejscu zameldował się Johann Andre Forfang, który uzyskał 141 metrów. Najlepszą szóstkę zawodników uzupełnił Robert Johansson (140,5 metra).

Na 17 miejscu sklasyfikowany został Jakub Wolny po skoku na 137 metrów. Do serii finałowej awansował jeszcze Maciej Kot (133,5 metra), który zajął 26 lokatę. Niestety, sztuka ta nie udała się Stefanowi Huli. Zawodnik ze Szczyrku uzyskał tylko 127,5 metra i ostatecznie rywalizacje zakończył na 34 miejscu.

II seria

W drugiej serii wspaniałą dyspozycje na tydzień przed mistrzostwami świata w Seefeld potwierdził Ryoyu Kobayashi. Japończyk w drugiej próbie uzyskał 144 metry i wyprzedził będącego na drugim miejscu Markusa Eisenbichlera (140 metrów; 141,5 metra) aż o 21.6 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął Piotr Żyła, któremu niestety nie udało się utrzymać drugiego miejsca. Popularny "wiewiór" w drugiej serii uzyskał 137,5 metra.

Tuż za podium znalazł się Richard Freitag (138 metrów; 144 metrów), który awansował aż z 12 pozycji. Na piątym miejscu uplasował się Dawid Kubacki po skoku na 139 metrów. Szóste miejsce przypadło w udziale tym razem Karlowi Geigerowi (137,5 metra; 138 metrów). Niestety spadek po pierwszej serii zaliczył również Kamil Stoch. Nasz multimedalista olimpijski uzyskał w drugiej próbie tylko 134,5 metra, co dało mu miejsce siódme.

Jakub Wolny zakończył konkurs na tej samej pozycji jaką zajmował po pierwszej serii. W drugim skoku poszybował na 134,5 metra. Na 30 miejsce spadł Maciej Kot (126 metrów). Przypomnijmy, że do serii finałowej nie awansował Stefan Hula.

Pełne wyniki konkursu

Klasyfikacje Turnieju Willingen five wygrał również Ryoyu Kobayashi. Zwycięzca zgarnął 25 000 tys. Euro nagrody.  Wyprzedził Piotra Żyłę który znalazł się na drugim miejscu o 28.9 pkt. Na trzecim miejscu uplasował się Karl Geiger (strata 29.5 pkt.). Kamil Stoch (-40.1 pkt.) i Dawid Kubacki (-51.8  pkt.) zajęli odpowiednio miejsca czwarte i piąte. Jakub Wolny (-247.9 pkt.) i Stefan Hula (-261.5) byli 26 i 27. Maciej Kot z dorobkiem 417.2 pkt. zajął 36 pozycje.