PŚ w Val di Fiemme: Nokaut Kobayashiego! Kubacki i Stoch na podium!

17:47, 12.01.2019 Agnieszka Białek Aktualizacja: 18:08, 12.01.2019

Ryoyu Kobayashi znokautował swoich rywali w pierwszym konkursie w Val di Fiemme. Przewaga Japończyka nad drugim Dawidem Kubackim wyniosła aż o 26.5 pkt.. Trzeci był Kamil Stoch. Dobre skoki zaliczyli reprezentanci Polski.

I seria

Fenomenalny Ryoyu Kobayashi wygrał pierwszą serią we włoskim Val di Fiemme. Japończyk poszybował aż na 135 metrów. Była to najdłuższa odległość tej serii. Nad będącym na drugim miejscu - Dawidem Kubackim (122 metry), Kobayashi miał 16.4 pkt. Tuż za Polakiem znalazł się Stefan Kraft, który oddał skok na odległość 121,5 metra i jego strata do Kubackiego wyniosła 0.6 pkt.

Czwarte miejsce po pierwszej serii zajmował Roman Koudelka. Czech wylądował na 120 metrze. Piąte miejsce przypadło w udziale Kamilowi Stochowi. Mistrz Olimpijski z Pyeongchang uzyskał odległość wynoszącą 121,5 metra. Anze Semenic po skoku na 120,5 metra  był szósty. Piotr Żyła (121,5 metra), sklasyfikowany został na siódmej pozycji.

Do drugiej serii awansował również Stefan Hula, który poszybował na 116,5 metra, co dało mu miejsce 30. Niestety, sztuka ta nie udała się Maciejowi Kotowi (112,5 metra) i Jakubowi Wolnemu (109,5 metra), którzy zajęli odpowiednio miejsca 34 i 40.

II seria

Druga seria przyniosła nam jeszcze więcej emocji. Wygrał po raz szósty w sezonie Ryoyu Kobayashi. Japończyk w swojej drugiej próbie wyrównywał rekord skoczni w Val di Fiemme, który wynosi 136 metrów. Wyprzedził Dawida Kubackiego 131,5 metra aż o 26.5 pkt.. Na najniższym stopniu podium stanął Kamil Stoch , który w finale oddał skok na odległość 133,5 metra.

Na czwarte miejsce spadł Stefan Kraft po skoku na 129,5 metra. Piąty był Stephan Leyhe (119,5 metra; 127,5 metra). Roman Koudelka również zaliczył spadek w klasyfikacji. Czeski skoczek uzyskał 129,5 metra, co dało mu miejsce szóste.

Piotr Żyła w drugiej serii skoczył 127 metrów i ostatecznie konkurs zakończył na pozycji siódmej. Stefan Hula (125 metrów) wyprzedził Markua Schiffnera (123,5 metra) i tym samym zajął 29 miejsce. Przypomnijmy, że nie powiodło się w pierwszej serii Maciejowi Kotowi i Jakubowi Wolnemu, którzy nie mieli okazji powiększyć dorobku swoich punktów w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Pełne wyniki konkursu

Dobrą informacją jest fakt, że w pierwszej piątce zawodnik klasyfikacji generalnej mamy trzech reprezentantów Polski. Do Piotra Żyły i Kamila Stocha dołączył Dawid Kubacki, który aktualnie zajmuje piąte miejsce z dorobkiem 432 pkt..