PŚ w Ulricehamn: Triumfalny powrót Marit Bjoergen

11:41, 21.01.2017 Daniel Topczewski

fot: fasterskier.com fot: fasterskier.com

Marit Bjoergen wróciła do Pucharu Świata po miesięcznej nieobecności i od razu wygrała. Norweżka okazała się najlepsza na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym w Ulricehamn. Na podium stanęły także Krista Parmakoski i Charlotte Kalla.

Marit Bjoergen po raz ostatni w zawodach Pucharu Świata pojawiła się w grudniu w La Clusaz. We Francji norweska biegaczka zajęła drugie miejsce w biegu masowym na 10 kilometrów stylem dowolnym i pomogła koleżankom triumfować w sztafecie. Później 36-latki nie oglądaliśmy już na trasach biegowych, bowiem Bjoergen wcześniej zapowiedziała, że nie wystartuje w Tour de Ski.

Norweżka powróciła do kadry w Ulricehamn i zrobiła to w najlepszym możliwym stylu. Bjoergen nie rozpoczęła sobotniej rywalizacji, najszybciej, ale na kolejnych punktach pomiaru stopniowo zbliżała się do rywalek aż w końcu na półmetku objęła prowadzenie. 36-latka pierwszego miejsca nie oddała już do końca a przy okazji powiększyła swoją przewagę nad pozostałymi biegaczkami. Ostatecznie Bjoergen finiszowała z czasem 23:46,3 min i odniosła 104. zwycięstwo w Pucharze Świata.

Drugie miejsce zajęła Finka Krista Parmakoski, dla której było to ósme podium w sezonie 2016/2017. Parmakoski straciła do Bjoergen niewiele ponad dziesięć sekund. Trzecie miejsce wywalczyła Charlotte Kalla, która przegrała z triumfatorką o 25 sekund.

Dopiero szósta była liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Heidi Weng. Polki nie startowały.