PŚ w Ulricehamn: Sztafeta dla Norweżek

12:29, 27.01.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 12:53, 27.01.2019

Reprezentantki Norwegii I biegnące w składzie Heidi Weng, Therese Johaug, Astrid Uhrenholdt Jacobsen i Ingvild Flugstad Oestberg wygrały rywalizację sztafet 4x5 kilometrów w szwedzkim Ulricehamn. Na podium stanęły także Szwedki i Finki.

Norweżki były faworytkami niedzielnych sztafet, bowiem w Ulricehamn pojawiły się w swoim najmocniejszym zestawieniu. Na pierwszej zmianie biegła Heidi Weng, która przyprowadziła swoją drużynę na drugiej pozycji z minimalną stratą do liderujących Rosjanek. Jako druga na trasę wyruszyła Therese Johaug. Norweżka potwierdziła wysoką formę i wypracowała kilkanaście sekund przewagi nad sztafetami Rosji I, Szwecji I i Finlandii. Na tej zmianie dobrze spisały się Natalia Niepriajewa, Krista Parmakoski i Ebba Andersson, które do Johaug straciły około dziesięciu sekund.

Kwestia zwycięstwa rozstrzygnęła się podczas trzeciej tury rywalizacji. Biegnąca w norweskiej drużynie Astrid Uhrenholdt Jacobsen potwierdziła rosnącą formę, dając bezpieczną przewagę kończącej sztafetę Ingvild Flugstad Oestberg. Triumfatorka Tour de Ski nie musiała forsować tempa, a i tak niemal dwukrotnie zwiększyła zapas czasowy nad pozostałymi reprezentacjami. Norweżka minęła linię mety niezagrożona z wynikiem 57:06,3.

Na drugim miejscu finiszowały Szwedki. Gospodynie biegły w zestawieniu z Eveliną Settlin, Ebbą Andersson, Charlotte Kallą i Moą Lundgren i przegrały z Norweżkami o 37,4 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęły Finki ze stratą 41,2 sek (Laura Mononen, Krista Parmakoski, Riitta-Liisa Roponen, Eveliina Pippo), a czwarte miejsce zajęły Rosjanki (Julia Biełorukowa, Natalia Niepriajewa, Anna Nieczewskaja, Jelena Soboliewa), które były wolniejsze od triumfatorek o minutę i 9 sekund.