PŚ w Toblach: Triumf Charlotte Kalli, słabe występy Polek

12:04, 16.12.2017 Daniel Topczewski Aktualizacja: 14:18, 16.12.2017

Charlotte Kalla po raz kolejny w tym sezonie wygrała bieg na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym - tym razem we włoskim Toblach. Na podium stanęły także Ragnhild Haga i Heidi Weng. Justyna Kowalczyk ukończyła zawody w piątej dziesiątce.

Justyna Kowalczyk zdecydowała się na start w biegu na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym, aby mieć możliwość występu w jutrzejszym biegu pościgowym na 10 kilometrów klasykiem. Polka już od początku dzisiejszego biegu traciła dystans do najlepszych zawodniczek, który rósł z każdym kolejnym kilometrem. Ostatecznie Kowalczyk finiszowała na 50. miejscu ze stratą rzędu dwóch minut.

Z przodu toczyła się zacięta walka pomiędzy Charlotte Kallą a Norweżkami. Na punkcie pomiaru po 7 kilometrach prowadziła jeszcze Heidi Weng, ale końcówka biegu w wykonaniu obrończyni kryształowej kuli nie była udana. Reprezentantka Norwegii nieco osłabła i dała się wyprzedzić Charlotte Kalli i Ragnhild Hadze.

Tuż za podium uplasowała się Astrid Uhrenholdt Jacobsen (+17,9 sek). Piąte miejsce zajęła Marit Bjoergen, a szósta była Ingvild Flugstad Oestberg.

W Toblach wystartowały także Sylwia Jaśkowiec i Martyna Galewicz, ale nie odegrały znaczącej roli w dzisiejszym biegu. Jaśkowiec była 66., a Galewicz 74. w gronie 77 biegaczek.