PŚ w Toblach: Norweskie triumfy w eliminacjach sprintów

13:09, 14.01.2017 Daniel Topczewski Aktualizacja: 13:10, 14.01.2017

fot: langrenn.com fot: langrenn.com

Maiken Caspersen Falla i jej rodak Haavard Solaas Taugboel wygrali eliminacje do sobotnich sprintów stylem dowolnym w Toblach. Norweżka wyprzedziła Niemkę Sandrę Ringwald i Szwedkę Hannę Falk, a Norweg Francuza Lucasa Chavanat i Johannesa Hoesflota Klaebo.

Sprint K:

Jako pierwsze na trasie przedpołudniowych eliminacji stanęły panie. Na liście startowej znalazło się 49 zawodniczek, ale jedna z nich wycofała się z rywalizacji jeszcze przed jej startem, w związku z tym ostatecznie sklasyfikowano 48 biegaczek. Najlepszy rezultat w kwalifikacjach zanotowała liderka klasyfikacji sprintu i obrończyni małej kryształowej kuli za tę konkurencję, Maiken Caspersen Falla. Norweżka minęła linię mety z czasem 3:10,89 min. Na drugim miejscu sklasyfikowano Niemkę Sandrę Ringwald, która straciła do triumfatorki +0,24 sek. Na trzeciej pozycji eliminacje zakończyła dobrze znana kibicom biegów Szwedka Hanna Falk. Jej strata do Falli wyniosła niespełna dwie sekundy.

W zawodach Pucharu Świata w Toblach pojawiła się także Niemka Denise Herrmann, która w tym sezonie z powodzeniem startowała także w biathlonowych zawodach. Herrmann zajęła szóste miejsce, a jej strata wyniosła +2,23 sek.

Wyniki eliminacji kobiet

Sprint M:

Eliminacje mężczyzn wygrał Haavard Solaas Taugboel. Dla Norwega był to bardzo udany debiut w zawodach Pucharu Świata w sezonie 2016/2017. 23-latek pokonał dystans 1,3 kilometra w czasie 2:47,38 min. Drugie miejsce ze stratą +0,06 sek zajął francuski sprinter Lucas Chavanat, a trzecie zaledwie 20-letni Johannes Hoesflot Klaebo, który w tym roku imponuje świetną formą. Norweg stracił do swojego rodaka +0,30 sek. Udane kwalifikacje ma za sobą także Maciej Staręga. Polak wystartował z numerem 28. i zajął dwunaste miejsce z niewielką stratą do najlepszej dziesiątki.

W zawodach wystartowali również inni Polacy, ale nie udało im się awansować do najlepszej trzydziestki. Dominik Bury był 59., a Paweł Klisz 66., a Jan Antolec 68. w gronie 70 biegaczy. Stawkę zamknął, dość niespodziewanie Siergiej Ustiugow, który prawdopodobnie miał jakieś problemy na trasie, bowiem jego strata wyniosła ponad 40 sekund.