PŚ w Tiumeni: Daria Domraczewa ponownie zwycięska, Kaisa Makarainen wraca do walki o Kryształową Kulę

15:54, 23.03.2018 Daniel Topczewski Aktualizacja: 16:24, 23.03.2018

Daria Domraczewa wygrała sprint na dystansie 7,5 kilometra podczas finałowych zawodów Pucharu Świata w biathlonie, które odbywają się w rosyjskiej miejscowości Tiumeń. Na drugim miejscu sklasyfikowano Kaisę Makarainen, a na trzecim Norweżkę Tiril Eckhoff. Spore straty poniosła dziś liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Słowaczka Anastazja Kuzmina. Bardzo słabe wyniki zanotowały natomiast Polki.

Daria Domraczewa od początku dzisiejszego sprintu narzuciła wysokie tempo, ale po pierwszym strzelaniu przegrywała nie tylko z Kaisą Makarainen, ale także z Niemką Franziską Preuss i Francuzką Anais Chevalier. Doświadczona Białorusinka miała jednak inny plan na ten bieg i zaczęła przyspieszać w drugiej części dystansu, co przy bezbłędnym strzelaniu przełożyło się na doskonały wynik. Domraczewa prowadziła po drugiej wizycie na strzelnicy, ale jej przewaga nad Kaisą Makarainen wynosiła niespełna cztery sekundy.

Ostatnia pętla biegowa była już tylko korespondecyjnym pojedynkiem pomiędzy biathlonistkami, gdyż Makarainen startowała z 9. numerem, a Domraczewa z 50. Sześćset metrów przed metą Białorusinka miała zaledwie 0,2 sek zapasu nad "fińskim ekspresem", co zapowiadało pasjonującą walkę o triumf. Ostatecznie więcej sił na finisz zachowała Daria Domraczewa, która wygrała o +1,2 sek i mogła świętować 33. zwycięstwo w karierze.

Na drugim miejscu sklasyfikowano Kaisę Makarainen. Finka nadal walczy o Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i dziś odrobiła sporo cennych punktów do Anastazji Kuzminy, która spudłowała aż trzykrotnie i dobiegła do mety z dwunastym rezulatem. Na najniższym stopniu podium, pomimo jednej rundy karnej, stanęła Norweżka Tiril Eckhoff.

Bardzo słabo spisały się reprezentantki Polski. Najlepiej z Biało-Czerwonych pobiegła Kamila Żuk, która z dwoma pudłami została sklasyfikowana na 42. miejscu. 52. była Kinga Mitoraj (2 pudła), a dopiero na 55. pozycji finiszowała Weronika Nowakowska.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przewaga Anastazji Kuzminy nad Kaisą Makarainen zmalała do 15 punktów. Jutro Finka będzie miała okazję, aby jeszcze bardziej zniwelować straty w biegu pościgowym.