PŚ w Seefeld: Eliminacje dla Falli i Klaebo, awans Macieja Staręgi

13:23, 27.01.2018 Daniel Topczewski

Reprezentanci Norwegii: Maiken Caspersen Falla i Johannes Hoesflot Klaebo wygrali eliminacje sprintów stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w Seefeld. Do ćwierćfinałów awansował także Maciej Staręga, który był 15.

Jako pierwsze na trasie eliminacji sprintu pojawiły się biegaczki. Na liście startowej znalazło się 59 zawodniczek, a w tym gronie były także dwie reprezentantki Polski.

Najlepszy czas w kwalifikacjach zanotowała faworytka Maiken Caspersen Falla. Norweżka na pokonanie wyznaczonej trasy potrzebowała 2:21.44 min. Drugie miejsce zajęła Włoszka Greta Laurent, która straciła do zwyciężczyni niespełna półtorej sekundy. Trzecia była Laurien Van Der Graaff ze Szwajcarii (+1,66 sek).

Blisko awansu do ćwierćfinałów była Ewelina Marcisz. Polka została ostatecznie sklasyfikowana na 31. miejscu, a więc była pierwszą biegaczką, która nie wywalczyła promocji do biegów rozstawnych. Da miejsca niżej eliminacje zakończyła Heidi Weng, co jest sporą niespodzianką. Druga z Polek, Sylwia Jaśkowiec, zanotowała 40. wynik.

Wyniki eliminacji kobiet

W rywalizacji panów nie doszło do niespodzianek, jeśli chodzi o zwycięzcę. Najlepszy na trasie w Seefeld był nie kto inny, jak Johannes Hoesflot Klaebo. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata dosłownie zdeklasował swoich konkurentów i nad drugim Włochem Federico Pellegrino miał prawie 5 sekund przewagi. Trzecie miejsce w kwalifikacjach zajął Fin Ristomatti Hakola, który stracił do zwycięzcy +5,20 sek.

Do ćwierćfinałów awansował Maciej Staręga. Reprezentant Polski zajął w eliminacjach 15. miejsce i udowodnił, że jego forma idzie w górę, a po kontuzji praktycznie nie ma już śladu. Pozostałym Polakom nie poszło już tak dobrze. Paweł Klisz był 60., a Jan Antolec 63.

Niespodzianką jest dopiero 44. miejsce Siergieja Ustiugowa (+13, 55 sek).