PŚ w Sapporo: Wygrana dla Macieja Kota i Petera Prevca

10:26, 11.02.2017 Anna Felska Aktualizacja: 10:53, 11.02.2017

Maciej Kot

Za nami pierwszy konkurs indywidualnym w Sapporo. Na pierwszym miejscu ex aequo znalazł się reprezentant Polski - Maciej Kot oraz pochodzący ze Słowenii Peter Prevc. Trzecią lokatę zajął Stefan Kraft. W serii finałowej mogliśmy oglądać pięciu Polaków.

Po pierwszej serii na prowadzeniu był reprezentant Polski, czyli Maciej Kot. Kot osiągnął wtedy 139 metrów, co dało mu w sumie 133.3 punktów. Drugie miejsce zajmował Andreas Wellinger, który wylądował również na 139 metrze, lecz do lidera stracił 3.1 punktów. Natomiast na trzeciej lokacie został sklasyfikowany Peter Prevc z lotem na 143 metr. Czwartym zawodnikiem był Austriak Stefan Kraft z sumą punktową wynoszącą 127.3. W pierwszej dziesiątce oprócz Kota znajdowało się jeszcze dwóch Polaków. Piotr Żyła ze skokiem o długości 129 metrów uplasował się na 9 pozycji, a Kamil Stoch z taką samą odległością był na 10 lokacie. Jan Ziobro również poradził sobie całkiem dobrze, gdyż po pierwszej serii zajmował miejsce 13. Dawid Kubacki znalazł się na 29 pozycji. Niestety Stefan Hula skoczył jedynie 114.5 metra i nie dało mu to możliwości występu w serii finałowej, gdyż zajął dopiero 42 miejsce.

W serii finałowej Maciej Kot utrzymał pierwsze miejsce i w ten sposób po raz pierwszy w jego karierze zwyciężył po raz pierwszy w zawodach z cyklu Pucharu Świata. Kot wylądował na 138 metrze. Również Peter Prevc podczas drugiej serii poradził sobie bardzo dobrze. Słoweniec osiągnął 134 metry, co dało mu taką samą sumę punktową jak Maciej Kot wynoszącą 260.2. Z kolei na trzeciej pozycji uplasował się Stefan Kraft, który do liderów stracił 2.7 punktów. Niestety Andreas Wellinger nie powtórzył równie dobrego skoku z pierwszej serii i spadał na czwartą lokatę. Na dziewiątym miejscu ze skokiem o długości 126.5 metrów znalazł się Jan Ziobro, poprawiając w ten sposób swój rezultat z serii pierwszej. Piotr Żyła znalazł się na 10 lokacie (122 metry). Kamil Stoch miał małe problemy w locie, co poskutkowało mniejszą odległością wynoszącą 120 metrów, co niestety pozwoliło mu zająć 18 miejsce. Dawid Kubacki również poprawił swój wynik z serii pierwszej i podniósł się na 23 pozycję.