PŚ w saneczkarstwie: Sezon 2016/17 w liczbach

21:04, 07.04.2017 Kamil Karczmarek

Od zakończenia sezonu minęło już sporo czasu. Dlatego należy sobie odświeżyć dokonania saneczkarzy na przestrzeni minionego sezonu.

1 - Zaledwie jedna tysięczna część sekundy zadecydowała o zwycięstwie Natalie Geisenberger w Oberhofie. Niemka o najmniejszą z różnic wygrała z Tatjaną Huefner.

2 - Roman Rjepiłow został dopiero drugim w historii rosyjskim zdobywcą kryształowej kuli. Pierwszym najlepszym w sezonie Rosjaninem był Albert Diemczenko, który wygrał Puchar Świata w sezonie 2004/05.

3 - Trzech różnych zawodników zostało mistrzem świata, mistrzem Europy i zdobywcą kryształowej kuli. Byli to Wolfgang Kindl, Semen Pawliczenko i Roman Rjepiłow.

5 - Piąty raz z rzędu Natalie Geisenberger została zwyciężczynią Pucharu Świata.

6 - Na "szóstkę" w Oberhofie zaprezentowali się Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski. Najlepsza polska dwójka uzyskała swój najlepszy wynik w karierze, czyli 6. miejsce.

7 - W tym sezonie 7 zawodników cieszyło się ze zwycięstwa w zawodach jedynek. Byli nimi Roman Rjepiłow, Felix Loch, Semen Pawliczenko, Dominik Fischnaller, Johannes Ludwig i Tucker West (wszyscy Puchar Świata) oraz mistrz świata z Igls Wolfgang Kindl.

8 - Polacy zajęli 8. miejsce w klasyfikacji sztafetowej. Niemcy, Łotwa, Rosja, Austria, Kanada, Stany Zjednoczone i Włochy to państwa, które okazały się lepsze od naszej reprezentacji. Oznacza to, że Polacy byli najlepszym zespołem wśród państw, które nie posiadają toru lodowego.

9 - Dziewięciokrotnie na najwyższym stopniu podium w Pucharze Świata w sezonie 2016/17 w zawodach indywidualnych stawali Toni Eggert/Sascha Benecken. Do tego dodać należy także tytuł mistrzów świata.

11 - Próba przed igrzyskami w Pjongczangu okazała się szczęśliwa dla Macieja Kurowskiego. Najlepszy polski saneczkarz w Korei Południowej uplasował się na 11. miejscu. Był to jego najlepszy wynik w karierze.

12 - Z dorobkiem 366 punktów sezon zakończyli Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski. Dało to polskiemu duetowi 12. miejsce w klasyfikacji generalnej ex aequo z czeskimi braćmi Brozami.

15 - Ewa Kuls na przestrzeni całego sezonu zazwyczaj zajmowała miejsca w drugiej połowie drugiej dziesiątki. Najlepszym wynikiem polskiej saneczkarki była 15. pozycja wywalczona w Siguldzie. Dzięki temu Polka awansowała do sprintu, którego nie ukończyła.

20 - Tyle lat miał Roman Rjepiłow, który został najmłodszym zdobywcą kryształowej kuli w historii Pucharu Świata.

30 - Miniony sezon był ważny dla Mateusza Sochowicza. Najlepszym startem Polaka był ten w Oberhofie, kiedy zajął 30. miejsce.

37 - Tatjana Huefner wygrała w tym sezonie tylko raz. Mimo to niemiecka saneczkarka ma na swoim koncie już 37 pucharowych wygranych w karierze. Tym samym Huefner zrównała się ze swoją rodaczką Sylke Otto.

57 - Aż 57 zawodniczek zdobyło w tym sezonie jakiekolwiek punkty do klasyfikacji Pucharu Świata. Punktowały takie mistrzynie jak Geisenberger, Huefner i Iwanowa, a także mało znane zawodniczki tj. Sin-Rong Lin, Burcu Bursa Sen czy Peixuan Wang.

69 - Rzecz jasna więcej zawodników niż zawodniczek punktowało w tym sezonie. W jedynkach mężczyzn punkty zdobyło 69 saneczkarzy.

97 - Niewielka różnica dzieliła pierwszego i drugiego zawodnika Pucharu Świata. Roman Rjepiłow zdobył 845 punktów, a Felix Loch 748 punktów.

112 - Najlepszym rezultatem w sezonie Natalii Wojtuściszyn było 22. miejsce uzyskane w Altenbergu. W całym sezonie Polka zdobyła 112 punktów.

117 - 117 punktów to różnica pomiędzy Natalie Geisenberger i Tatjaną Huefner w klasyfikacji łącznej Pucharu Świata.

531 - Niemcy wygrali 4 z 6 zawodów sztafetowych w Pucharze Świata. Łącznie najlepsza nacja saneczkarska na świecie zdobyła 531 punkty.

845 - Tyle punktów wyniósł łączny dorobek pucharowych punktów Romana Rjepiłowa. W 12 zawodach młody Rosjanin triumfował trzykrotnie.

982 - Tyle punktów na przestrzeni całego sezonu uzyskała zdobywczyni kryształowej kuli Natalie Geisenberger.

1140 - To był niesamowity sezon w wykonaniu dwójki Eggert/Benecken. Mistrzowie świata nie schodzili w tym sezonie z podium, zdobywając łącznie 1140 punktów.