PŚ w saneczkarstwie: Podsumowanie klasyfikacji generalnych

15:16, 25.02.2019 Adrian Gerula

Niedziela, 24 lutego, Soczi. Zmęczeni sezonem saneczkarze i saneczkarki stają do ostatnich dekoracji w bieżącym cyklu Pucharu Świata, gratulują sobie nawzajem i marzą, aby choć na chwilę odstawić swój sprzęt do garażu. Kto z nich ma najwięcej powodów do szczerej radości z dobrze wykonanej pracy?

Niemka Natalie Geisenberger zdominowała tegoroczny sezon. Zwyciężała we wszystkich sprintach z wyjątkiem ostatniego, rozgrywanego w ubiegły weekend, a również w pełnowymiarowych zawodach rzadko zdarzało się, żeby znalazła pogromczynię. Wygrała 6 na 12 startów zaliczanych do cyklu Pucharu Świata, w czterech była druga. Po triumf w PŚ sięga po raz siódmy z rzędu. Druga okazała się inna Niemka, Julia Taubitz, na trzecim miejscu sklasyfikowana została Amerykanka Summer Britcher. Najlepsza Polka, Ewa Kuls-Kusyk, ostatecznie zajęła 32. miejsce w cyklu. Debiutująca w cyklu Klaudia Domaradzka, była 34., a Natalia Wojtuściszyn - 36.

KLASYFIKACJA GENERALNA KOBIET (pdf)

Rywalizacja mężczyzn była o wiele bardziej wyrównana. Można powiedzieć, że o ostatecznym kształcie klasyfikacji przesądził ostatni pucharowy weekend w Rosji. Jak głosi stare sportowe porzekadło, gospodarzom pomagają ściany - w tym wypadku ściany lodowe pomogły Semenowi Pawliczence. W pięciu ostatnich startach zwyciężał cztery razy i to właśnie końcówka sezonu 2018/2019 pozwoliła mu zdobyć trofeum wieńczące zmagania. Drugie miejsce w "generalce" zajął jego rodak Roman Repiłow, trzecie - legenda tego sportu, Niemiec Felix Loch. Maciej Kurowski zajął 25. miejsce, Mateusz Sochowicz był trzydziesty, a punktujący jedynie w pierwszych zawodach Kasper Tarnawski - 51.

KLASYFIKACJA GENERALNA MĘŻCZYZN (pdf)

Toni Eggert i Sascha Benecken szybko odbudowali się po krzyzysie, jaki przeżywali na początku sezonu. Od zawodów w Lake Placid do Siguldy pozostawali niepokonani, wygrali jeszcze w Whistler i zwyciężyli w sezonie 2018/2019 z dużą przewagą nad resztą stawki. Drugie miejsce zajęli Austriacy Steu/Koller, trzecie - Niemcy Wendl/Arlt. Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski startowali w każdych zawodach w sezonie. Ostatecznie przełożyło się to na dwunastą pozycję, czym wyrównali swoje najlepsze osiągnięcie w karierze sprzed dwóch lat.

KLASYFIKACJA GENERALNA DWÓJEK (pdf)

W klasyfikacji sztafet najlepsi okazali się Niemcy. Wyprzedzili team z Rosji o 70 punktów. Trzecie miejsce zajęli Łotysze. Polska sztafeta została sklasyfikowana na miejscu dziewiątym.