PŚ w saneczkarstwie: Bez zmian na czele klasyfikacji poszczególnych konkurencji

11:38, 11.02.2019 Mateusz Król

Już tylko jeden weekend z zawodach Pucharu Świata w saneczkarstwie pozostał do zakończenia tegorocznego cyklu. Po zawodach w niemieckim Obergofie najbliżej zwycięstw w poszczególnych konkurencjach są nasi zachodni sąsiedzi.

Piąty triumf w karierze odniosła w miniony weekend Natalie Geisenberger i umocniła się na czele klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w jedynkach. Niemka pewnie zmierza po siódmy z rzędu Puchar Świata. Teraz ma na swoim koncie 882 punkty. Jej rodaczka Julia Taubitz, która zajmuje aktualnie drugie miejsce, zgromadził 706 pkt. Trzecie miejsce zajmuje Summer Birtcher. Amerykanka traci 326 pkt. do liderki. Ewa Kuls-Kusyk zdobyła w Oberhofie 23 pkt. i zajmuje teraz 30. lokatę (66 pkt.). Klaudia Domaradzka jest dwie pozycje niżej (57 pkt.) a Natalia Wojtuściszyn 35. (49 pkt).

Klasyfikacja

W jedynkach mężczyzn na czele wciąż jest Johannes Ludwig, chociaż tej zimy najlepszy był tylko raz i to w pierwszych zawodach (598 pkt.). Dlatego tutaj rywalizacja jest ciekawsze. Drugie miejsce zwycięzca z Oberhofu Semen Pawliczenko. Jego strata do Niemca wynosi zaledwie 10 pkt. Rosjanin podczas ostatniego weekendu będzie miał poniekąd ułatwione zadanie, bo zawody odbędą się na torze w Soczi. Nie bez szans na zwycięstwo w cyklu jest Felix Loch, który traci z kolei 5 pkt. do Pawliczenki. Także czwarty Austriak Reinhard Egger może okazać się najlepszy, bo ma trzy punkty mniej od Locha. Maciej Kurowski dopisał w Oberhofie 16 "oczek" na swoje konto i jest teraz 26. (128 pkt.). Więcej punktów zdobył Maciej Sochowicz (20). Teraz na swoim koncie ma 94. pkt. i jest 32.

Niewiele wskazuje na to, że ktoś w Soczi będzie w stanie wyprzedzić jeszcze niemiecką dwójkę pod przewodnictwem Toniego Eggerta. Dotychczas ten duet wywalczył 895 pkt. i ma 183 pkt. przewagi nad drugą austriacką ekipą (Thomas Steu). Ci muszą z kolei bronić drugiej lokaty, bo Tobias Wendl traci do nich zaledwie 24 pkt. Nasza dwójka Chmielewski/Kowalewski, którzy wygrali Puchar Narodów w Oberhofie, w PŚ zdobyli tym razem 24. pkt., ale wciąż są na jedynym miejscu. W sztafetach triumf w klasyfikacji generalnej niemal pewny mają już Niemcy. Przed ostatnimi zmaganiami ich przewaga nad Rosjanami wynosi 85 pkt. Polska zajmuje 9. miejsce i raczej tak już pozostanie.