PŚ w Quebecu: Finałowy pościg dla Klaebo, piękne pożegnanie Harveya

16:19, 24.03.2019 Jarosław Gracka Aktualizacja: 17:03, 24.03.2019

Johannes Hoesflot Klaebo potwierdził swoją klasę w ostatnich zawodach sezonu. Okazał się najlepszy w całym kanadyjskim trzydniowym cyklu w Quebecu. Drugie miejsce zajął żegnający się ze startami reprezentant gospodarzy Alex Harvey. Trzeci był Rosjanin Aleksander Bolszunow. Polacy nie startowali

Prowadząca trójka przez większość wyścigu biegła razem. Klaebo na finiszu okazał się lepszy o 2,8 sek. od Kanadyjczyka i o 2,9 sek. od Rosjanina. Następni zawodnicy w "10" mieli już większą stratę, tworząc siedmioosobowy norwesko-włoski peleton. Najlepiej w nim wypadł Francesco de Fabiani (+1:13.3 min.), a dalej biegli w tej grupie: Emil Iversen (+1:13.4), Federico Pellegrino (+1:13.7), Simen Hegstad Krueger (+1:14.2), Didrik Toenseth (+1:14.3), Sindre Bjoernstad Skar (+1:15.1) i Sjur Roethe (+1:16.1) - 10 zawodnik na mecie był wśród Norwegów dopiero szósty.

Alex Harvey na zakończenie wygrał także zawody PŚ - wynika to z tego, iż jako osobne zawody wlicza się dzisiejszy bieg - i tu decyduje czas netto, który Harvey miał najlepszy. Drugie miejsce w tej rywalizacji zajął Aleksander Bolszunow, zaś trzecie - kończący cały cykl na 26. miejscu Simeon Hamilton. I temu zawodnikowi należy także zaliczyć podium PŚ. Tylko o 0,1 to podium przegrał Brytyjczyk Andrew Young, który w ogóle nie zmieścił się w "30" całego cyklu. Te dawne warto przypomnieć, gdyż często nie zwraca się na nie uwagi, a są istotne przy tworzeniu zestawień.

wyniki zawodów

W Pucharze Świata Klaebo z 1493 pkt utrzymał prowadzenie nad Bolszunowem (1451 pkt), za tą dwójką pięciu kolejnych Norwegów: Sjur Roethe (892 pkt), Simen Hegstad Krueger (798 pkt), Didrik Toenseth (785 pkt), Emil Iversen (709 pkt), Martin Johnsrud Sundby (689 pkt) oraz Włoch Francesco de Fabiani (683 pkt), Rosjanin Siergiej Ustiugow (633 pkt) i drugi Włoch Federico Pellegrino (606 pkt). Jedyny Polak - Maciej Staręga - został sklasyfikowany na 96. pozycji z 33 punktami.