PŚ w Quebecu: Finał Pucharu Świata dla Stiny Nilsson, Kryształowa Kula zostaje w Norwegii

15:07, 24.03.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:28, 24.03.2019

Stina Nilsson wygrała w kanadyjskim mieście Quebec Finał Pucharu Świata w biegach narciarskich. Szwedka wygrała tę imprezę pierwszy raz w karierze. Na drugim miejscu finiszowała Therese Johaug, a na najniższym stopniu podium stanęła Ingvild Flugstad Oestberg, która wywalczyła pierwszą w karierze Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Szwedka Stina Nilsson ruszyła na trasę biegu pościgowego na 10 kilometrów stylem dowolnym z przewagą ponad trzydziestu sekund nad Ingvild Flugstad Oestberg i niemal pięćdziesięciu nad Therese Johaug. Szwedka od pierwszych metrów starała się biec równym tempem i  nie tracić zbyt wiele cennych sekund wypracowanego wcześniej zapasu czasowego. Zupełnie innym rytmem biegła Therese Johaug, która chciała jak najszybciej zbliżyć się do swojej rodaczki, a potem ruszyć w pogoń za liderką. Utytułowana Norweżka dość szybko zdołała dogonić Ingvild Flugstad Oestberg i kolejne kilometry pokonywała wspólnie ze swoją koleżanką z kadry, ale nie była w stanie zbliżyć się do Stiny Nilsson na tyle, aby zagrozić Szwedce.

Reprezentantka Trzech Koron na ostatniej pętli biegowej nie roztrwoniła przewagi wypracowanej na poprzednich etapach i na finiszowej prostej mogła świętować jeden ze swoich największych sukcesów w  Pucharze Świata. Nilsson została także pierwszą w historii Szwedką, która wygrała Finał Pucharu Świata, przerywając tym samym siedmioletnią dominację Norweżek w tych zawodach. Na drugim miejscu dobiegła Therese Johaug (+12,9 sek), a trzecia była triumfatorka Pucharu Świata Ingvild Flugstad Oestberg (+15,1 sek). Na czwartej pozycji finiszowała Krista Parmakoski, a na piątym Szwedka Ebba Andersson. Szóste miejsce zajęła Jonna Sundling, siódme Maja Dahlqvist, a ósme Astrid Uhrenholdt Jacobsen. W czołowej dziesiątce znalazły się jeszcze Frida Karlsson i Charlotte Kalla. Dopiero dwunasta była Natalia Niepriajewa, która do dzisiejszego biegu startowała z dwudziestej pozycji.

Najlepszy czas netto biegu należał do Therese Johaug, drugi wynik dnia przypadł Kriście Parmakoski, a trzeci Ebbie Andersson.

Klasyfikację generalną Pucharu Świata wygrała Ingvild Flugstad Oestberg, która zgromadziła 1654 punkty. Drugie miejsce zajęła Natalia Niepriajewa z dorobkiem 1431 punktów, a na trzecie awansowała Therese Johaug (1322 pkt), która wyprzedziła Kristę Parmakoski o zaledwie sześć punktów (1316 pkt). Na 95. miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się jedyna Polka, która wywalczyła punkty, czyli Monika Skinder. Jej dorobek to 11 "oczek".