PŚ w Planicy: Zwycięstwo Eisenbichlera, Żyła na podium

16:17, 22.03.2019 Anna Felska Aktualizacja: 16:41, 22.03.2019

Markus Eisenbichler po raz pierwszy w karierze wygrał zawody Pucharu Świata. W piątkowym konkursie w Planicy Niemiec pokonał drugiego Ryoyu Kobayashiego i trzeciego Piotra Żyłę.

Po pierwszej serii i skoku na 242 m prowadził Ryoyu Kobaysahi. Japończyk w serii finałowej sprawił jednak niespodziankę i nie utrzymał swojej przewagi nad Markusem Eisenbichlerem. Kobayashi wylądował na 220 m i musiał zadowolić się drugim miejscem. Szansę wykorzystał Eisenbichler, który lądował na 238,5 i 233 m i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w karierze w zawodach Pucharu Świata. Piotr Żyła po skokach na 242 i 234 m zajął miejsce na najniższym stopniu podium. To jubileuszowe 200. podium polskiego zawodnika w zawodach Pucharu Świata.

Tuż za podium uplasowało się dwóch reprezentantów gospodarzy - Timi Zajc (240 i 228,5 m) i Domen Prevc (233,5 i 224 m). Najwyższą lokatę w sezonie zajął czterokrotny mistrz olimpijski Simon Amman. Szwajcar po skokach na 234,5 i 238 m zajął szóstą lokatę. W dziesiątce, na siódmej pozycji uplasował się Dawid Kubacki (222 i 230 m). Wysokiego, piątego miejsca po pierwszej serii nie utrzymał Jakub Wolny. Polak w pierwszej próbie pobił swój rekord życiowy i wylądował na 235,5 m. W drugiej uzyskał 214 m i ostatecznie zajął 12. miejsce. Kamil Stoch po skokach na 211 i 209,5 zajął 18. miejsce. Do serii finałowej nie awansował Maciej Kot (197 m).

Pełne wyniki konkursu

W klasyfikacji Pucharu Świata w lotach narciarskich prowadzenie objął Markus Eisenbichler (311 pkt). Drugi jest Ryoyu Kobayashi (307 pkt), a trzeci Piotr Żyła (239 pkt). Na czwarte miejsce spadł Kamil Stoch (220 pkt). W turnieju Planica 7 na prowadzeniu również Eisenbichler (690 pkt), przed Kobayashim (685,9 pkt) i Zajcem (658,5 pkt).