PŚ w Planicy: Stoch zwycięzcą ostatniego konkursu w sezonie oraz turnieju Planica 7

11:58, 25.03.2018 Aneta Kosiura Aktualizacja: 12:52, 25.03.2018

Kamil Stoch odniósł 31 zwycięstwo w swojej karierze na zakończenie sezonu Pucharu Świata w słoweńskiej Planicy. Polak zwyciężył również w turnieju Planica 7 oraz odbierze kryształową kulę. Podium dzisiejszego konkursu uzupełnił Stefan Kraft oraz Daniel Andre Tande. Małą kryształową kule za Puchar Świata w lotach narciarskich odbierze Norweg Andreas Stjernen.

Polak w ostatnim konkursie Pucharu Świata w pierwszej serii poszybował na odległość 245 metrów, a w drugiej próbie wylądował na odległości 234,5 metra, co dało mu zdecydowane zwycięstwo nad drugim Stefanem Kraftem o 15,7 punktu. Austriak uzyskał w swoich skokach 243 metry oraz 236 metrów. Trzecie miejsce wywalczył Norweg Daniel Andre Tande (243,5m i 234,5m). Poza najlepszą trójką uplasował się kolejny z Norwegów Robert Johansson (237,0m i 228,0m), piąty był Andreas Stjernen (233,0m i 236,0m), a czołową szóstkę zamknął reprezentant Niemiec Richard Freitag (232,5m i 237,5m). Pozostali reprezentanci Polski zostali sklasyfikowani na następujących pozycjach: 13. Stefan Hula (228,5m i 223,5m), 19. Maciej Kot (218,0m i 209,0m), 21. Dawid Kubacki (217,0m i 211,5m), oraz 27. Piotr Żyła (208,5m i 205,0m).

Kamil Stoch po dzisiejszym konkursie został zwycięzcą nowego turnieju Planica 7. Polak uzbierał na swoim koncie 1538.2 punktu wyprzedzając drugiego Johana Andre Forfanga o 9,4 punktu. Na trzecim miejscu uplasował się kolejny z Norwegów Robert Johansson (1512.5 pkt.).  Stefan Hula zamknął czołową "10" turnieju Planica 7 z dorobkiem 1382 punktów, Dawid Kubacki był 14. (1372.8pkt.), Piotr Żyła 26. (867.8pkt.), Maciej Kot 28. (774.8pkt.), oraz 41. Jakub Wolny (539.3pkt.).

Kryształową kulę za sezon 2017/2018 Pucharu Świata odebrał Kamil Stoch, zapewniając ją sobie już podczas ubiegłego weekendu w norweskim Vikersund. Polak zgromadził na swoim koncie 1443 punkty wyprzedzając drugiego Richarda Freitaga o 373 punkty. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Daniel Andre Tande z dorobkiem 985 punktów. Na dziewiątym miejscu sezon zakończył Dawid Kubacki (633 pkt.), 13. Stefan Hula (431 pkt.), 16. Piotr Żyła (403 pkt.), 21. Maciej Kot (261 pkt.) oraz 36. Jakub Wolny (73 pkt.).

Małą kryształową kulę za Puchar Świata w lotach narciarskich za sezon 2017/2018 odbierze Andreas Stjernen, który zebrał na swoim koncie 257 punktów, wyprzedzając drugiego Kamila Stocha i ex aequo Roberta Johanssona o siedem punktów. Na 15. miejscu uplasował się Stefan Hula z dorobkiem 62 punktów, a tuż za nim sklasyfikowany został kolejny z reprezentantów Polski Dawid Kubacki z dorobkiem 54 punktów. 22. był Piotr Żyła (40 pkt.), 31.  Maciej Kot (20 pkt.) oraz 43. Jakub Wolny (6 pkt.).

W Pucharze Narodów 2017/2018 zdecydowanie zwyciężyła reprezentacja Norwegii z dorobkiem 7149 punktu. Na drugim miejscu sklasyfikowani zostali reprezentanci Niemiec ze stratą 1173 punktów do liderów, a na trzecim miejscu uplasowali się Polacy (5795 pkt.)