PŚ w Oslo: Trzeci w karierze triumf Therese Johaug na Holmenkollen

13:21, 10.03.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 13:51, 10.03.2019

Nie było niespodzianki w biegu na 30 kilometrów stylem klasycznym w Oslo. Zawody wygrała niepokonana w tym sezonie Pucharu Świata Therese Johaug, która odniosła trzeci w karierze triumf na Holmenkollen. Na drugim miejscu finiszowała Rosjanka Natalia Niepriajewa, a trzecia była Szwedka Ebba Andersson. Tuż za podium uplasowała się liderka klasyfikacji generalnej Ingvild Flugstad Oestberg.

Therese Johaug już po rozpoczęciu dzisiejszej rywalizacji wyszła na prowadzenie i biegła mocnym rytmem starając się oderwać od rywalek. Po kilku kilometrach za plecami Norweżki pozostała tylko Natalia Niepriajewa, która jako jedyna była w stanie, przynajmniej na początku, biec za Johaug. Rosjanka dotrzymywała jednak tempa faworytce gospodarzy jedynie do piątego kilometra, a potem zaczęła powoli tracić cenne sekundy do trzykrotnej mistrzyni świata z Seefeld.

Johaug cały dystans pokonała w bardzo dobrym rytmie i praktycznie nie miewała kryzysów, które przytrafiały się innym biegaczkom. Norweżka niezagrożona dobiegła do stadionu i już kilkaset metrów przed metą mogła świętować trzecie w karierze zwycięstwo na legendarnym wzgórzu Holmenkollen. Na drugim miejscu finiszowała Rosjanka Natalia Niepriajewa (+1:45,9 min), która pierwszy raz stanęła na podium biegu na 30 kilometrów.

Zacięty bój o trzecie miejsce stoczyły Ebba Andersson (+1:49,9 min) i Ingvild Flugstad Oestberg (+1:50,1 min). Zwycięsko z tej konfrontacji wyszła młoda Szwedka, która wygrała z liderką klasyfikacji generalnej o 0,2 sek. Na piątym miejscu finiszowała Charlotte Kalla. Reprezentantka Trzech Koron na ostatnią pętlę wyruszała na trzecim miejscu, ale zaczęła tracić dystans przez to, że nie zmieniła nart. Szósta była Astrid Uhrenholdt Jacobsen, siódma Krista Parmakoski, a ósma Katharina Hennig. Na dziewiątym miejscu finiszowała Evelina Settlina, a czołową dziesiątkę zamknęła Masako Ishida.

Dzisiejszy triumf był dziesiątym z rzędu zwycięstwem biegaczki z Norwegii w Oslo. Siedem z tych zwycięstw to zasługa Marit Bjoergen, a trzy należą do Therese Johaug.

Kolejne zawody Pucharu Świata - sprinty stylem klasycznym - odbędą się już za dwa dni w norweskim Drammen.