PŚ w Oslo: Norweska sensacja. Henrik L’Abée-Lund najlepszy w sprincie

Sensacją zakończył się biathlonowy sprint męski w Oslo. Zwyciężył reprezentant gospodarzy, ale nie ten, na którego stawiano. To Henrik L’Abée-Lund triumfował podczas dzisiejszych zawodów. Drugi był Johannes Boe, a trzeci Martin Fourcade. Polacy zostali sklasyfikowani bardzo daleko.

W czwartek odbył się sprint mężczyzn na dystansie 10 km w Oslo. Miała to być kolejna batalia Martina Fourcade’a z Johannesem Boe. Ta dwójka co prawda znalazła się na podium, lecz żaden z nich nie wygrał. Wszystko rozegrało się na drugim strzelaniu oraz ostatniej rundzie biegowej. Na niej bezbłędny Martin Fourcade sporo stracił, głównie w ostatnim fragmencie trasy. Nadspodziewanie dobrze spisał się Norweg Henrik L’Abée-Lund. Był bezbłędny na strzelnicy i świetnie pobiegł ostatni odcinek. Dużym zagrożeniem był dla swojego kolegi z reprezentacji Johannes Boe. Podczas strzelania w stójce raz spudłował, lecz miał sekundę przewagi nad L’Abée-Lundem. Na kolejnych pomiarach czasach ta przewaga utrzymywała się. Na ostatnim pomiarze już tracił. Ostatecznie na mecie przegrał ponad pięć sekund z Henrikiem i zajął drugie miejsce. Podium uzupełnił Francuz Fourcade, który z bardzo małą stratą wygrał z Austriakiem Julianem Eberhardem. Piąty był Lukas Hofer, a szósty Arnd Peiffer. Król biathlonu Ole Einar Bjoerndalen przez złe strzelanie nie znalazł się w czołowej „60”.

Polacy niestety zaprezentowali się bardzo słabo. I biegowo i na strzelnicy wypadli fatalnie. Niestety nie zmieścili się w czołowej sześćdziesiątce. Grzegorz Guzik, mimo, że był najlepszym z Polaków, zajął dopiero 86. pozycję. Polak spudłował cztery razy. Andrzej Nędza Kubiniec był 88. (2+1), a Marcisz Szwajnos 102. w gronie stu trzech zawodników. Jeżeli chodzi o czas biegu, Johannes Boe był najszybszy o 0,7 s. od Włocha Lukasa Hofera. Trzeci w tym zestawieniu był Julian Eberhard, czwarty Henrik L’Abée-Lund, a piąty Martin Fourcade.