PŚ w Oberstdorfie: Kwalifikacje dla Forfanga, czterech Polaków z awansem

15:45, 01.02.2019 Mateusz Król Aktualizacja: 15:57, 01.02.2019

Johann Andre Forfang okazał się najlepszy podczas kwalifikacji przed dzisiejszym konkurs indywidualnym Pucharu Świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie. Norweg uzyskał 225,5 metra i wyprzedził Timiego Zajca oraz Roberta Johanssona. Najlepszym z Polaków był Dawid Kubacki na piątym miejscu.

Johann Andre Forfang skoczył 225,5 metra podczas kwalifikacji do piątkowego konkursu i okazał się najlepszy. Za plecami Norwega znalazł się młody, debiutujący na mamuciej skoczni Timi Zajc. Słoweniec lądował trzy metry bliżej od Forfanga i stracił do niego 3,3 pkt. Robert Johansson uzyskał 223,5 metra, co pozwoliło mu zająć trzecią lokatę. Tuż za najlepszą trójką uplasował się Markus Eisenbichler (216 m) a za nim najlepszy z naszych reprezentantów Dawid Kubacki. Polak w bardzo trudnych warunkach skoczył 212,5 m. Na wysokiej szóstej lokacie znalazł się Tomas Vancura. Czech ruszał z trzecim numerem startowym i zmierzono mu aż 222,5 m. Dwudziestodwuletni zawodnik wyprzedził dwóch utytułowanych zawodników, bowiem na siódmym miejscu ex aequo Stefan Kraft i Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski skoczył 211 metrów, a dwukrotny mistrz świata metr mniej.

W konkursie zobaczymy jeszcze dwóch Polaków. Piotr Żyła uzyskał 202,5 metra i został sklasyfikowany na 15. lokacie. Jakub Wolny lądował 2,5 metra przed granicą 200 metrów i zajął 26. miejsce. Stefan Hula i debiutujący w lotach Paweł Wąsek zajęli odpowiednio 48. i 49. miejsce.