PŚ w Novym Meście: Therese Johaug ponownie najlepsza

11:42, 19.01.2020 Kacper Wojciechowski Aktualizacja: 12:04, 19.01.2020

Therese Johaug wygrała bieg pościgowy na 10km stylem klasycznym rozegrany w czeskim Novym Meście. Norweżka była ponownie bezkonkurencyjna, wygrała z kolejnymi zawodniczkami o ponad minutę. Na kolejnych pozycjach znalazły się Natalia Nepryaeva oraz Ingvild Flugstad Oestberg. Izabela Marcisz była 33.

Zawodniczki ruszyły do startu biegu na 10km techniką klasyczną z różnicami uzyskanymi we wczorajszym biegu indywidualnym. Therese Johaug wystartowała 33 sekundy przed Natalią Nepryaevą i 40 sekund przed Heidi Weng. Około 50 sekund traciły Ragnhild Haga, Jessica Diggins, Ingvild Flugstad Oestberg oraz Krista Parmakoski. Izabela Marcisz wybiegła na trasę jako 41. ze stratą 2 min 21 sek, a Weronika Kaleta 55. (+3:34).

Jak można było się spodziewać, Therese Johaug od początku narzuciła bardzo mocne tempo i przewaga stale rosła. W połowie dystansu wyprzedzała resztę zawodniczek o prawie minutę. Za nią biegły wspólnie Natalia Nepryaeva, Heidi Weng i Ingvild Flugstad Oestberg. Słabo biegły Ragnhild Haga oraz Jessica Diggins, które zostały wyprzedzone przez Kristę Parmakoski oraz Ebbę Anderson.

Bardzo dobrze biegła Izabela Marcisz. Polka przesunęła się na 34. lokatę, tracąc do czołowej trzydziestki 11 sekund. Weronika Kaleta biegła 54.

Na mecie różnica między Johaug a resztą wyniosła 1:04,8. Za nią finiszowała Natalia Nepryeava, która bardzo dobrze rozegrała bieg taktycznie, cały czas biegnąc za prowadzącymi grupkę Heidi Weng i Ingvild Flugstad Oestberg. Norweżki między sobie stoczyły walkę o miejsce na podium, minimalnie lepsza okazała się Oestberg. Kolejne miejsca zajęły Krista Parmakoski, Ebba Anderson, Kerttu Niskanen, Katerina Razymova, Ragnhild Haga oraz Jessica Diggins.

W końcówce osłabła Izabela Marcisz, która zajęła 33. miejsce. Do trzydziestki straciła blisko 25 sekund. Weronika Kaleta zajęła 33. miejsce.

Czas netto najlepszy miała Therese Johaug, która była lepsza o 16 sekund nad Ingvild Flugstad Oestberg i Heidi Weng o 26 sekund. Izabela Marcisz w tej klasyfikacji była 34., a Weronika Kaleta 53.