PŚ w Niżnym Tagile: Seria próbna dla lidera Pucharu Świata, Piotr Żyła w "10"

14:54, 07.12.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 15:15, 07.12.2019

Daniel Andre Tande okazał się najlepszy w serii próbnej do kolejnego konkursu indywidualnego Pucharu Świata 2019/2020. Drugie miejsce zajął Robert Johansson, a trzecie Stefan Kraft. Z Polaków najwyżej został sklasyfikowany Piotr Żyła, który zajął siódme miejsce.

W serii próbnej poprzedzającej konkurs indywidualny w Niżnym Tagile obyło się bez niespodzianek. Zwycięstwo w niej przypadło Danielowi Andre Tandemu, który skokiem na odległość 126,5 m wyprzedził o 0,4 pkt swojego kolegę z reprezentacji Roberta Johanssona. 29-latek uzyskał o 3,5 metra lepszą odległość od lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ale swoją próbę oddał z wyżej usytuowanej belce i przy bardziej sprzyjającym wietrze. Na trzeciej pozycji został sklasyfikowany Stefan Kraft. Austriak skoczył 123,5 m i stracił do Tandego 5,6 pkt. Czwarte miejsce w serii próbnej zajął drugi z reprezentantów Austrii Gregor Schlierenzauer skokiem na 126,5 m, a piątkę zamknął trzeci z nich Philipp Aschenwald, który uzyskał odległość 122 m. Na szóstej pozycji uplasował się najlepszy z Japończyków Junshiro Kobayashi (124,5 m).

Na siódmym miejscu serię próbną ukończył najlepszy z biało-czerwonych Piotr Żyła. Brązowy medalista mistrzostw świata uzyskał odległość 123,5 m i stracił do najlepszego Norwega 9,8 punktu. W czołowej dziesiątce uplasowali się także Austriak Jan Hoerl (123 m), Słoweniec Peter Prevc (124 m) oraz Japończyk Ryoyu Kobayashi (120 m). Szesnaste miejsce zajął kolejny z reprezentantów Polski Dawid Kubacki (odległość 121 metrów). Osiemnasty był z kolei Jakub Wolny (118,5 m). Na dwudziestej ósmej pozycji uplasował się trzykrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch, który znów trafił na jedne z najgorszych warunków wśród całej stawki. Skoczył on na 112 metr. Klemens Murańka był trzydziesty piąty, a Maciej Kot czterdziesty.