PŚ w Lillehammer: Zwycięstwo Sjura Roethe i norweska dominacja na dystansie 15 kilometrów stylem dowolnym

14:12, 01.12.2018 Daniel Topczewski Aktualizacja: 14:58, 01.12.2018

fot: xc-ski.de

Sobotni bieg na 15 kilometrów stylem dowolnym, drugi etap minicyklu Lillehammer Tour, zakończył się zwycięstwem reprezentanta gospodarzy Sjura Roethe. Oprócz Norwega na podium znaleźli się także Didrik Toenseth i Denis Spicow. W czołowej dziesiątce uplasowało się aż sześciu biegaczy z Kraju Fiordów. Jedyny Polak w stawce, Maciej Staręga, zajął 87. miejsce.

Drugi etap Lillehammer Tour był bardzo udany dla norweskich biegaczy, którzy od samego początku plasowali się w ścisłej czołówce dzisiejszej rywalizacji. Na kolejnych punktach pomiaru prowadzeniem wymieniali się zwłaszcza Sjur Roethe i Didrik Toenseth, którzy walkę o zwycięstwo toczyli do samego końca. Na półtora kilometra przed metą Roethe miał już dość wyraźną przewagę, ale w końcówce kontrolując już losy biegu mógł sobie pozwolić na to, aby rywale odrobili część strat. Ostatecznie 30-letni biegacz minął linię mety z wynikiem 36:34,0 min.

Na drugim miejscu zawody ukończył Didrik Toenseth, który stracił do swojego rodaka sześć sekund. Trzeci był Denis Spicow. Rosjanin miejsce na podium zawdzięcza doskonałej postawie na ostatnich kilometrach, gdzie 22-latek odrobił straty do znajdującego się wówczas na trzecim miejscu Dario Cologni. Ostatecznie Spicow stracił do triumfatora niespełna 29 sekund. Tuż za podium finiszował szwajcarski mistrz Dario Cologna (+38,3 sek), piąty był Andriej Mielniczenko (+40,6), a szóste miejsce zajął Brytyjczyk trenujący na co dzień w Norwegii - Andrew Musgrave. Z siódmym wynikiem do mety dobiegł Emil Iversen, ósmy był Simen Hegstad Krueger, dziewiąty Hans Christer Holund, a czołową dziesiątkę zamknął Martin Johnsrud Sundby.

Dziś gorszy dzień mieli jedni z faworytów. Johannes Hoesflot Klaebo dobrze rozpoczął bieg, ale w połowie dystansu osłabł i dobiegł z 23. rezultatem. Cztery miejsca wyżej sklasyfikowano Aleksandra Bolszunowa, a jedno "oczko" niżej od Klaebo znalazł się Calle Halfvarsson.

Maciej Staręga, jedyny Polak w stawce, zajął 87. miejsce ze stratą niemal pięciu minut.

Jutro ostatni etap cyklu Lillehammer Tour - bieg pościgowy na 15 kilometrów techniką klasyczną. Biegacze wyruszą na trasę z zachowaniem różnic czasowych z poprzednich etapów.