PŚ w Lillehammer: Cieślar i Słowiok z punktami w starcie masowym

15:23, 01.12.2018 Kamil Karczmarek

W Lillehammer rozegrano jedyne w sezonie w starcie masowym kombinatorów, czyli w kolejności bieg i skok. Wygrał Norweg Jarl Magnus Riiber. Adam Cieślar zajął 26. miejsce, a Paweł Słowiok był 30. Szczepan Kupczak nie wystartował.

Dzisiejsza rywalizacja rozpoczęła się nietypowo, bo od biegu na 10 kilometrów. Ostatni raz taka sama sytuacja w Pucharze Świata miała miejsce w 2009 roku. Na trasie biegu od razu na czoło wysunęli się zawodnicy specjalizujący się w tej części dwuboju. Niespodzianką nie jest zwycięstwo Magnusa Kroga. Lider klasyfikacja dla najlepszego biegacza podyktował mocne tempo w drugiej części rywalizacji. Norweg wyprzedził o 6 sekund Fabiana Riesslego i 10 sekund Erica Frenzela. Bieg w wykonaniu Polaków nie był najlepszy. Adam Cieślar rozpoczął spokojnie, a potem wyprzedzał rywali. Spokojnie zajął 32. miejsce ze stratą minuty i 40 sekund. Paweł Słowiok uplasował się na 38. pozycji ze stratą 2 minut i 9 sekund. Szczepan Kupczak nie stanął na starcie.

Przed skokiem Krog miał 1,5 punktu przewagi nad Riesslem i 2,5 nad Frenzelem. Wysoko był też Jarl Magnus Riiber. Lider Pucharu Świata był piąty i miał 6,5 punktu straty. Cieślar tracił 25 punktów, a Słowiok 32,3 punktu. Polacy mieli odpowiednio 1,2 i 8,5 punktu straty do punktowanego miejsca.

Wyniki po biegu

Adam Cieślar oddał skok na odległość 91 metrów. Reprezentant Polski patrząc na punkty za wiatr, miał jedne z najgorszych warunków. Do noty Polaka dodano jedynie pół punktu. Ostatecznie Cieślar awansował na 26. miejsce i po raz drugi w Lillehammer zdobył punkty Pucharu Świata. Z punktem dzisiejsze zawody zakończyło Paweł Słowiok, który awansował o 8 pozycji. Polak skoczył 90,5 metra. Słowiok miejsce w trzydziestce zajął w dużej mierze dzięki dyskwalifikacji Espena Andersena i Bernharda Grubera.

Zwycięzcą zawodów został Jarl Magnus Riiber. Piąty zawodnik po biegu lądował na setnym metrze i zdecydowanie pokonał swoich rywali. Podium uzupełnili Niemcy. Drugi był Eric Frenzel, który o jedną dziesiątą wyprzedził Fabiana Riesslego. Lider po biegu Magnus Krog spadł na szóste miejsce. Riiber umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz Lillehammer Tour. Słowiok w Lillehammer jest 24., a Cieślar 25.