PŚ w Le Grand Bornand: Braisaz najlepsza w biegu masowym

12:30, 17.12.2017 Anna Felska Aktualizacja: 12:58, 17.12.2017

Dziś w Le Grand Bornand odbyły się kolejne zawody Pucharu Świata w biathlonie. Tym razem panie rywalizowały w biegu masowym na 12,5 km. Pierwsze zwycięstwo w karierze i to przed własną publicznością odniosła Francuzka Justine Braisaz. Na podium stanęły również Białorusinka Iryna Kryuko oraz Laura Dahlmeier. Polki Weronika Nowakowska i Krystyna Guzik po nieudanych strzelaniach zajęły 26. i 27. lokatę.

Justine Braisaz to 21-letnia Francuzka, która po raz pierwszy zwyciężyła dziś w zawodach Pucharu Świata w biathlonie. Wcześniej stawała już na podium, ale nigdy na najwyższym jego stopniu. Dziś Braisaz na strzelnicy pomyliła się tylko raz i pozwoliło jej to na pierwszy triumf w karierze. Na metę dotarła z czasem 37:19.4. Drugie miejsce dość niespodziewanie zajęła Białorusinka Iryna Kryuko, która do Francuzki straciła 11.2 s. Co ciekawe jako jedyna w całej stawce na strzelnicy była bezbłędna. Jest to jej pierwsze podium w zawodach najwyższej rangi w karierze. Na najniższym stopniu podium stanęła wczorajsza triumfatorka biegu pościgowego Laura Dahlemier. Niemka na strzelnicy pomyliła się dwa razy i do Braisaz straciła 19.9 s.

Tuż za podium aż z czterema pudłami uplasowała się liderka Pucharu Świata reprezentantka Słowacji Anastasiya Kuzmina (+25.5). Na piątym miejscu z jednym niecelnym strzałem wylądowała Vanessa Hinz (+28.4). Czołową szóstkę zamknęła kolejna reprezentantka gospodarzy Anais Chevalier (+30.1), która również podczas strzelania pomyliła się tylko raz.

W biegu masowym wystartowały tylko dwie Polki. Ponownie nie najlepiej na strzelnicy spisała się Weronika Nowakowska. Polka z czterema karnymi rundami zajęła 26. lokatę. Krystyna Guzik popełniła jeden błąd mniej od koleżanki, ale wystarczyło to na miejsce tuż za Nowakowską.

W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu z dorobkiem 302 pkt Anastasiya Kuzmina. Drugie miejsce zajmuje Justine Braisaz (296 pkt), a trzecia jest Kasia Makarainen (281 pkt). Najlepsza z Polek Weronika Nowakowska (136 pkt) plasuje się na 22. miejscu.