PŚ w Lake Placid: Lake Placid nieszczęśliwe dla Polaków

21:40, 02.12.2016 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 07:55, 03.12.2016

Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski zajęli 18. miejsce w rywalizacji dwójek w Lake Placid. Wygrali liderzy klasyfikacji generalnej Toni Eggert i Sascha Benecken. Zawody jedynek wygrał Tucker West, Maciej Kurowski na 32. miejscu.

Dzisiejsze zawody były pierwszym startem na torze w Lake Placid dla Wojciecha Chmielewskiego i Jakuba Kowalewskiego. Przed rywalizacją pucharową Polacy przeszli aklimatyzację i mieli mało okazji do oddawania ślizgów treningowych. Do tego podczas obydwu przejazdów naszym saneczkarzom przytrafiły się poważne błędy. Przez to nie było szans na chociażby wyrównanie świetnego miejsca 10. wywalczonego tydzień temu w Winterbergu. Po pierwszym ślizgu Chmielewski i Kowalewski byli na 19. miejscu. W drugim przejeździe po bliskim upadku Łotyszy Gudramowicsa i Kalninsa polski duet awansował na 18. miejsce. Łączny czas Polaków to 1:30.356.

Do zwycięzców Polacy stracili prawie 2 sekundy. Ze zwycięstwa podobnie jak w Winterbergu cieszyli się Toni Eggert i Sascha Benecken. W Lake Placid w czołówce spodziewaliśmy się reprezentantów gospodarzy i tak się stało. Drugie miejsce zajęli Matt Mortensen i Jayson Terdiman. Na trzeciej pozycji uplasowali się Robin Geueke i David Gamm, którzy w tym sezonie jeszcze nie kończyli zawodów niżej niż w pierwszej trójce.

Wyniki dwójek

Niezadowolony ze swojego powrotu do Lake Placid jest Maciej Kurowski. Polak po pierwszym przejeździe zajmował 29. miejsce, ale po jeszcze słabszym drugim ślizgu spadł on na ostatnie 32. miejsce. Czas naszego zawodnika 1:45.865 był prawie 3 sekundy wolniejszy od najlepszych.

Na własnej ziemi z wygranej mógł cieszyć się Tucker West, ale walka o zwycięstwo przyniosła wielkie emocje. Po pierwszym ślizgu Westa i drugiego Semena Pawliczenkę dzieliło tylko 8 tysięcznych części sekundy. Podczas drugiego ślizgu na ostatnim punkcie pomiaru przed metą Amerykanin tracił do Rosjanina 1 tysięczną sekundy. Ostatecznie jednak reprezentant Stanów Zjednoczonych wygrał o 6 tysięcznych sekundy.

Trzecie miejsce zajął Austriak Wolfgang Kindl, a tuż za podium uplasował się drugi z Amerykanów Chris Mazdzer. Duży skok w górę klasyfikacji zaliczył Stepan Fedorow, który awansował z 19. na 10. lokatę. Najlepszy z Niemców Felix Loch zajął 6. miejsce, startujący w plastronie lidera Johannes Ludwig był dzisiaj 9. Oznacza to, że Felix Loch został nowym liderem klasyfikacji generalnej i tylko o punkt wyprzedza Ludwiga.